| Blogi postitused

Milline huvitav taim, võib-olla mõni kohe teab et tegemist on koralltomatiga, aga mina ei arvaks küll. Uurime lähemalt, mis ta endast kujutab ja kui teil on huvi endalegi soetada, siis leiate meie lillepoodidest!

Pole just palju taimi, mis on olnud moes aastakümneid tagasi ning nüüd taas esile kerkivad. Üks selliseid on koralltomat ehk korall-maavits (Solanum capsicatrum), kes toodi Brasiiliast Euroopasse juba XVII sajandi algul. Sellest ajast saadik on ta vahelduva eduga püsinud armastatud toalillede hulgas.

Kuigi ta kuulub ilupaprikaga (Capsicum annuum) samasse maavitsaliste sugukonda, pole tegu ei pipra ega paprikaga.

Ehkki koralltomatil on kenad valged õied, mis meenutavad veidi kartuliõisi, pole need taime suurimaks väärtuseks. Teda kasvatatakse hoopis kollaste kuni korallpunaste, kuulikestena ümarate viljade tõttu. Need püsivad taimel kaunina sõltuvalt kasvutingimustest kuni paar kuud. Just viljade valmimise ajal – suve lõpul ja sügisel – kohtabki koralltomatit kaupluste lillelettidel kõige sagedamini.

Samas tasuks väikeste lastega peredel siiski ettevaatlik olla ja enesele mõni muu toataim valida, sest koralltomati viljad on mürgised. Mitte küll väga, kuid mõnevõrra siiski ja parem on karta kui kahetseda.

Koralltomatit potis müüakse kui ühekordse kasutamisega taime, kes tuleks pärast viljade varisemist minema visata. Õige hoolduse korral võib koralltomat teid aga aastaid rõõmustada ning igal sügisel rikkalikult viljuda. Aja jooksul võib see sümpaatne taim kasvada kuni meetri kõrguseks kaharaks põõsaks.

Koralltomat, nagu ka paljud ta hõimlased maavitsaliste sugukonnast, on hea isuga. Ja et taim alati heas kasvuhoos püsiks, tuleks teda ümber istutada igal aastal. Koralltomatile meeldib kasvada avaras potis ja viljakas mullas.

Mõnusa mullasegu saamiseks võite substraati juurde segada natuke komposti või hästi kõdunenud sõnnikut. Lisaks võite suvisel kasvuperioodil koralltomatit ka väetada ning nagu nime järgi arvatagi võib, sobib selleks hästi tomativäetis.

Koralltomatile meeldib ka regulaarne ja hoolikas kastmine, samas tuleb siiski jälgida, et mullapall jõuaks kastmiskordade vahel veidi taheneda, sest pidevalt märjas mullas võivad juured mädanema minna. Ka tuleks tagasihoidlikumalt kasta talvel.

Soojuse suhtes pole koralltomat kuigi nõudlik. Ta võib talve ka toas üle elada, kuid rohkem meeldiks jahedam ruum (10–15°). Temperatuurist tähtsam on taimele talvel võimalikult valge kasvukoht.

Suvel, kui öökülmaoht möödas, võite koralltomati õue tõsta. Seal leidke talle mõne õunapuu all tuulevarjuline ja otsese päikese eest varjatud paik.

Koralltomatit armastavad ka paljud kahjurid. Kõige sagedamini võivad teda rünnata kedriklestad ja lehetäid, kuid sümpaatset taime ei põlga ära ka villtäid ja ripslased. Koralltomatit kasvatatakse ja paljundatakse tavaliselt seemnetest, kuid võib ka pistikutega paljundada.

Nii, et kellel huvi neid kaunid vilju imetleda seadku aga sammud meie lillepoodidesse!