| Blogi postitused

Tegemist on toasõnajalaga, vaatame mida ta enda kohta veel kõneleb!

Selle sõnajala 45-60 cm pikkused sulgjad lehed moodustavad sobivates kasvutingimustes suure puhma. Võib piserdada kasvõi iga päev — armastab kõrget õhuniiskust. Vajab enda ümber ruumi, et hästi mõjule pääseda.

Troopilistelt aladelt pärit ja toasõnajala nimetuse all tuntud kõrge nefroleep (Nephrolepis exaltata) ja ta sordid saavad üsna kenasti hakkama ka keskküttega ruumides. Kui tingimused on kasvuks sobivad, võib kauni taime läbimõõt ulatuda 1,5 meetrini. 

Heaks kasvuks vajab nefroleep valget kuni poolvarjulist kasvukohta. Kui suvised varahommikused päikesekiired ei tee sõnajalale midagi halba, siis kevadel ja suvel vältida päikesekiiri, mis lehti kõrvetavad. Et kõrvetav päike ei pääseks taimele liiga tegema, oleks kasvatamiseks parim põhjasuunda avaneva akna vahetu lähiümbrus. 

Stabiilne temperatuur (vahemikus +18º…+22º C) ja värske õhk tagavad taime hea tervise ja väljanägemise. Järsud temperatuuri kõikumised ja jahe tõmbetuul (eriti ettevaatlik tuleb olla toa tuulutamisega, kui õues paugub pakane) pole nefroleebi jaoks. Ka ei meeldi nefroleebile asukoha sagedased muutused, taim armastab stabiilsust. 

Üldiselt armastab nefroleep niiskemapoolset toaõhku ja asukoht küttekehade läheduses ei meeldi taimele. Ent kui taim on olemasolevate oludega kenasti kohanenud, talub ta asukohta ka näiteks radiaatori lähedal. Õhuniiskuse tõstmiseks pole taime piserdamine parim mõte, see võib kasu asemel hoopis kahju tuua, lehed muutuvad koledaks. Abi on radiaatorile niiske rätiku asetamisest (kui radiaator seda võimaldab) või radiaatori kuumuse reguleerimisest. Üsna hästi tunneb nefroleep end toas, kus asub akvaarium. 

Et nefroleebi kaunis välimus püsiks, et tohi lubada kastmisvigasid. Mullapall ei tohi kunagi läbi kuivada ega ka vettida ning kasta pehme ja toaleige veega. Kastmiseks sobib hästi nii vihma- kui lumesulamisvesi, samuti akvaariumivesi. Suvel, mil kasv on hoogne, kasta rikkalikumalt. Talvel, mil valgusolud on kasinad ja taim läbib puhkeperioodi, kasta veidi tagasihoidlikumalt. 

Väetada aktiivsel kasvuperioodil 1-2 korda kuus lehtdekoratiivsetele taimedele või spetsiaalselt sõnajalgadele mõeldud väetisega. Väetada pole vaja äsja ümber istutatud taime. Talvel väetada kord kuus tavalisest poole lahjema väetiselahusega. 

Ümber istutamiseks on paras aeg siis, kui kui istutuspott on jäänud silmnähtavalt kitsaks, taime on ebameeldiv kasta ja ta on potist end välja kergitanud. Selleks on parim aeg kevad või varasuvi, mil taim on kasvuhoos. Istutusmullaks sobib spetsiaalselt sõnajalgadele mõõeldud turbapõhine istutusmuld, mis on vett hästiläbilaskev ja happeline (pH umbes 5,5). 

Kui tingimused on sobivad, pole kauni taimega suurt hoolt, vaid aegajalt tuleks välja lõigata vanemad ja koltuma kippuvad lehed. 

Nefroleepi saab paljundada nii jagamise teel kui võsunditele tekkivaid tütartaimedega. 3-4 lehekesega tütartaimest saab heades tingimustes lopsaka toakaunitari 1-2 aastaga. Aeganõudvam ja keerukam (kuid siiski mitte võimatu) on taime paljundamine lehtede alumisele külgedele tekkivate eostega.

Kellel leidub kodus mõni teine sõnajalaline, siis julgelt jagage meiega oma taimest pilte ja lugusid!