| Blogi postitused
Krüptomeeria

Kui tegin postitust hortensiate kohta siis kohtasin sellist nime nagu krüptomeeria. Kõlab nagu mingi põnev arvutimäng, aga tegelikult on uhke okaspuuliik.

Jaapani tähtsaim puuliik on krüptomeeria ehk sugipuu. Kui sadade Jaapani looduslike puuliikide seast valida tähtsaim, siis on selleks kahtlemata krüptomeeria ehk jaapani keeles sugi. See okaspuu on tavalisemaid liike puuistandikes. Sugi sirgub kiiresti ja näeb 60-aastaselt välja sama suur nagu meie heakasvuline mänd 100-aastaselt. Peaaegu pool puidust, mida kõigist Jaapani metsadest hangitakse, pärineb sugilt. Samas on puu pühamute lähedal sageli austatud pühapuuna. Seal ei ohusta sugit keegi ja ta saab sajandeid rahus sirguda. Jaapani jämedaim sugipuu asub Lõuna-Jaapanis ja on tüve ümbermõõduga 16 meetrit. Uhkeimad sugimetsa salud, asuvadki pühamute juures ning ületavad nii kõrguselt kui ka jämeduselt Eesti vägevaimaid männikuid tunduvalt.

Sugi on suur puu . See võib kasvada 50–65 meetri kõrguseks, kuid jääb sageli pisut väiksemaks. Puu pagasiruum on tavaliselt väga sirge ja võib kasvada läbimõõduga kuni kolm meetrit. Noore puu võrastik on tavaliselt üsna kooniline ja vanusega laieneb. Tüve alumine osa on tavaliselt vanemate puudega hargnenud.

Oksad on harilikult horisontaalselt kasvatatud või kergelt kukkuvad. Tavaliselt hargnevad nad kehast radiaalselt. Sageli sõltuvad väiksemad oksad. Võrsed eristatakse püsivalt pikkadeks võrseteks ja koonuseid tootvateks lühikesteks võrseteks . Võrsed on tavaliselt rohelised ja kiilaspäised. Pikad võrsed on esimesel aastal rohelised ja muutuvad siis pruuniks. Talvituvad pungad on väikesed ja pungadeta. Koor on punakaspruun või hallikaspruun ja kiuline. See helvestab pikisuunaliste ribadena.

Lehed on nõelakujulised, teravad, jäigad ja ristkülikukujulised. Need on tavaliselt 0,7–1,4 sentimeetrit pikad, 0,8–1,2 millimeetrit laiad ja võivad olla sirged või kõverad ja võrse sissepoole kõverdatud. Neil on kõigil pindadel 2 kuni 8 õhuvahe joont . Ajalehtede alus on juhtiv. Lehed asetsevad võrsetesse spiraalselt . Noorte puude lehed on kitsamad ja pikemad kui vanematel. Mõnel dekoratiivtaimena aretatud sordil on pikaajalised lehed, mis on tüüpilised noortele puudele. Sugi on mitmeaastane ja üksikud lehed püsivad enne tärkamist puul 4-5 aastat. Lühikesed võrsed langevad koos lehtedega tervelt.

Sugi on üheidulehelised ja samas puus kasvavad eraldi tolmukad ja emised. Seemikute koonused kasvavad lühikeste võrsete otstes 6–35 koonuselistel kimpidel ja on erineva värvusega punasest kollaseni. Need on 2,5 kuni 5 millimeetrit pikad ja 2 kuni 3 millimeetrit laiad. Seemnevilja tootmisega emise käbid kasvavad rühmas 1–6 lühikeste võrsete tipus. Need on ümarad, tavaliselt 0,9–1,6 sentimeetrit pikad ja 1–2 sentimeetrit laiad. Koonuseid on 20-30 ja nende lõpus on 4-5 teravat eendit. Koonused sisaldavad 2-5 seemet.

Tolmlemine toimub veebruaris-aprillis ja seemned valmivad tavaliselt oktoobris. Tumepruunid seemned on tiibadega, 4–6,5 mm pikad ja 2–3,5 mm laiad. Küpsed käbid jäävad puusse sageli veel 1–2 aastat pärast seemnete settimist.

Sugi on noorena sobivas kasvukeskkonnas kiiresti kasvav, kuid pikaealine puu. Vanim teadaolev vanus aastarõngastest on 1400 aastat, kuid mõned puud on hinnanguliselt oluliselt vanemad.

Nagu ikka kutsun üles meile pilte saatma ja oma kogemusi jagama 😉