| Blogi postitused

Meenutab tõesti nagu kuldset vihmasadu, väga huvitav taim.

Kuldse vihmakardina, õige nimega hariliku kuldvihma jaoks tuleb leida päikseline ja tuulevaikne kasvukoht. Aias sobib talle koht, kus ta saab esineda soolopuuna.

Laburnum, mida mõnikord nimetatakse kuldseks kettiks või kuldseks vihmaks, on herneste perekonna Fabaceae alamperekonda kuuluvate kahe puuliigi perekond. Liigid on laburnum anagyroides – harilik laburnum ja Laburnum alpinum – alpine laburnum. Nad on pärit Lõuna-Euroopa mägedest Prantsusmaalt Balkanini.

Kuldvihmade perekonnas on ainult kaks looduslikku liiki, harilik ja alpi kuldvihm, nende kodumaaks on Lõuna-Euroopa mäestikualad. Kuldvihmad on heitlehised väikesed puud või kõrged põõsad.

Võrreldes alpi kuldvihmaga on harilik kuldvihm Eestis külmakindlam. Tema õisikukobarad on lühemad, umbes 20 cm pikad, kuid tihedamad.

Kollased õied paiknevad ülipikkades rippuvates kobarates. Õitsemise ajal kattub puu imelise kuldse rüüga.

Värd-kuldvihm on hariliku- ja alpi kuldvihma hübriid. Harilikult kuldvihmalt on ta kaasa saanud külmakindluse ja alpi kuldvihmalt õisikukobarad, mis on lausa 30 cm pikad. Selliseks on näiteks värd-kuldvihma sort ‘Vossii’.

Kuidas kasvatada kuldvihma:

  • Sobitage kuldvihm koduaedadesse aktsenttaimena.
  • Arvestage piisava avarusega, sest kuldvihm kasvab mitme meetri laiuseks.
  • Leidke kuldvihmale soe, päikseline ja tuulte eest varjatud kasvukoht. 
  • Istutusauku lisage lubjarikast mulda. Sobib parasniiske kasvukoht.
  • Katke nooremaid kuldvihmasid väga külmadel talvedel.

Perekonda kuuluvad heitlehised puud ja põõsad vahelduvate kolmetiste liitlehtedega, Õied on koondunud pikkadesse rippuvatesse või püstistesse kobaratesse, kollased, üksik õis kuni 3 cm pikk. Viljad kuni 10 cm pikad kaunad, mürgised! Kuldvihmad kuuluvad ühtede suuremate dekoratiivsete õitsvate põõsaste hulka haljastuses. Perekonnas 3 (4) liiki, kasvavad Lõuna-Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Lääne-Aasias. Edeneb paremini ühtlase aastase sademetehulgaga piirkondades. Eelistab mõõduka viljakusega vett hästi läbilaskva pinnasega päikeselist kasvukohta, mis võiks olla varjatud külmade talvetuulte eest. Võra kärpimisega tuleks olla tagasihoidlik, piirduda vaid konkurentokste mõningase piiramisega. Seemnete idanevus paraneb, kui neid enne külvamist 24 tundi toasoojas vees leotada.

Harilik kuldvihm (L. anagyroides) on tavaliselt meie oludes 5-6 m kõrguseks kasvav laiuv põõsas, pärit Lääne-Euroopa tammikute ja männikute alusmetsarindest, päikeselistelt nõlvadelt, armastades lubjarikkaid muldi. Lehed on kolmetised, ovaalsed kuni elliptilised, 3-7 cm pikad, altküljelt noorelt siidkarvased, võrsed tumerohelised, karvased. Õied on kuldkollased ja paiknevad rippuvates kuni 20 cm pikkustes kobarates, õitseb juunis. Viljad on kuni 8 cm pikad, veidi karvased. Linnatingimusi taluv dekoratiivne ja mürgine (sisaldab alkaloid cytisiini) dekoratiivne põõsas. Karmidel talvedel veidi külmub, kuid taastub hästi. Sobib nii üksikistutusteks kui grupiti. Sordid: ‘Aureum’ – lehestik kollakasroheline; ‘Pendulum’ –võra rippoksaline.

Alpi kuldvihma tumerohelised lehed on kolmejagused ja suhteliselt suured. Põõsas õitseb alles üsna mitme aastasena. Alpi kuldvihm on tugeva lõhnaga, kuldkollased õied paiknevad 10-30cm pikkades rippuvates õisikutes. Kaunviljad on helepruunid ja umbes 5 cm pikad. Seemned on mürgised nagu ka kogu taim.

Alpi kuldvihm talvitub kasvutsoonides I-III. Vähese külmakindluse tõttu soovitatakse alpi kuldvihma kasvatada ainult Lõuna-Soomes, kuid soojas ja külmade tuulte eest kaitstud kohas tuleb taim toime ka mujal. Soomes kasvatatud taimede talvekindlus on oluliselt parem kui importtaimedel.

Alpi kuldvihm istutatakse soojale ja päikselisele kasvukohale. Kõige paremini kasvab alpi kuldvihm niiskes, hästi vett läbilaskvas ja hästi lubjatud liivakas pinnases, eelistatult kergelt kokku kuhjatud kasvukohas. Alpi kuldvihm kuulub kaunviljaliste hulka ning suudab oma juurtega õhulämmastikku siduda ning seega osa oma toitainetest ise toota. Sobiv muld kasvatamiseks ja istutamiseks on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Vahekaugus istutamisel on 150-200 cm.

Usun, et kes otsib midagi teistsugust oma koduaeda, siis see on igati sobilik.