| Blogi postitused

Kaunis liilialine taas, küll nende liigi rikkus on suur! Uurime lähemalt mida ta endast kujutab!

Lembeliiliail on kaunid tugevad, lineaarsed ja veidi läikivad pikad lehed. Veel kaunimad on aga nende kohal pikkade õievarte kohal kõrguvad sarikõisikusse koondunud kellukakujulised õied.

Viimased võivad olla nii heledamates kui tumedamates sinistes (ka valgetes) toonides. Vastupidavate lõikelilledena sobivad nad kasutada mitmesugustes lilleseadetes, aga ka üksikuna on nad vaasis nägusad.

Perekonna lembeliilia (Agapanthus) esindajad on pärit Lõuna-Aafrikast. Inglise keeles teatakse lembeliiliaid ka kui Lily of the Nileblue lily või African blue lily, mis kõik viitavad nii liiliat meenutavale väljanägemisele kui päritolule.

lutaimena kasvatatakse aias või toas enamasti varajast lembeliiliat (Agapanthus praecox) ning tema rohkeid sorte ja hübriide. Kuna tegu on võrdlemisi vähenõudliku taimega, kes lepib ka kehvema mullaga, siis kasutatakse lembeliiliat sobiva kliimaga piirkondades sageli linnahaljastuses.

Sobiv istutusanum täidetakse toitaineterikka, liivaseguse ja vett hästiläbilaskva mullaga. Et istutusanumas vältida liigniisket keskkonda, võiks anuma põhja asetada kergkruusast vms marejalist drenaažikihi. Risoomide istutamisel jälgida, et nad jääksid mulla pealmisse kihti, mitte sügavamale kui 10 cm.

Õue võib taimed viia siis, kui ilmaolud seda lubavad. Kuid esialgu hoida taimi varjulisemas kohas, et vältida lehetedel päikesepõletusi. Hiljem, kui taim on õueoludega harjunud võib taimed tõsta ka päikese kätte. Päikseline kasvukoht toas, rõdul, terrassil või aias tagab parema õitsemise.

Kastmisega pole vaja liialdada ning kui mõned kastmiskorrad jäävadki vahele ei juhtu halba, sest lembeliilia talub võrdlemisi hästi põuda. Õitsemise ajal tuleks veidi usinamalt kasta, kuid enne järgmist kastmiskorda lasta mullapinnal taheneda.

Lembeliiliaid võib suvel ka peenras kasvatada. Selleks sobib vett hästi läbilaskev ja kerge mullaga päikseline kasvukoht.

Kuna meie kliimas on lembeliiliad külmaõrnad, tuleb nad, olenemata sellest, kas kasvatatakse potis või peenras, talveks sisetingimustesse tuua ja hoida +5°…+10° C juures. Hoides kõrgemal temperatuuril on tuleval aastal õielootus kasin või olematu. Talvise puhkeperioodi ajal kasta minimaalselt. Kui paljud potitaimed vajavad kevadeti ümberistutamist, siis lembeliiliad mitte. Rahulikult võivad nad aastaid ühes potis kasvada, taimede tihe seis soodustab õitsemist. Ümberistutamine võtta ette siis, kui pott on taimele silmnähtavalt kitsaks jäänud.

Kellel on pilte oma lembeliiliatest palun saatke meile pilte!