| Blogi postitused

Võime vist nimetada õitsvad kivid, imeline on see taime maailm. Kui te varem pole kunagi näinud kivilehikuid (Lithops), siis võite nad kergesti segamini ajada kivikestega.

Tõlgitud inglise keelest-Litops on mahlataimede perekond jäätaimede perekonda Aizoaceae. Perekonna liikmed on pärit Lõuna-Aafrikast. Nimi on tuletatud Vana-Kreeka sõnadest λίθος, mis tähendab “kivi”, ja ὄψ, mis tähendab “nägu”, viidates taimede kivilaadsele välimusele

Te muidugi teate väga hästi, et õitsvaid kive looduses ei eksisteeri. Kuid just need meenutavad perekonna Lithops hämmastavaid taimi. Neid võib leida Lõuna-Aafrika kivistest ja liivastest kõrbetest. Taimed on kohanenud sarnanema ümbritsevate kividega. See kuju võimaldab neil ellu jääda piirkondades, kus on vähe sademeid, kuna väike pindala pärsib aurustumist. Litopsid on populaarsed toataimed ja neid turustatakse sageli kui “elavaid kive”.

Et Lõuna-Aafrika päritoluga taimeke end hästi tunneks, jälgige mõningaid juhiseid.

Kõigepealt, puhkeperioodil ärge taime kastke. Puhkeperiood kestab jaanuarist aprilli lõpuni. Sel perioodil saab kivilehik hakkama varuveega.

Ärge ehmuge, kui taim muutub sel ajal kortsuliseks – vanad lehed kuivavadki ära, nende all aga moodustuvad hiljem uued lehekesed. Eksperdid soovitavad kastmisega alustada mai keskel, mil on küllaldaselt valgust ja päikest. Kuni septembrini on piisav, kui kasta kasvupinnast kord nädalas. Septembrist aastavahetuseni piisab, kui kasta kivilehikut kord kuus.

Kivilehikud kasvavad kõige paremini kaktustele mõeldud sõmeras mullas, mille koostisse on segatud laava- ja pimsskivi tükikesi. Kasvukohaks tuleks valida kivilehikule võimalikult päikeseline aknalaud. Suvel võib taime ka aeda värske õhu kätte viia, kuid jälgida, et taim ei jääks vihma kätte. Kivilehiku kaunid õied ilmutavad end lehtedevahelisest pilust suvisel ajal keskpäeval ja vaid mõneks tunniks. Aastatega taim laieneb tublisti.

Suvel väetatakse kivilehikut 1-2 korda kuus kaktustele mõeldud väetiselahusega.

Ümber istutatakse kivilehikut suuremasse, kuid madalasse potti paari aasta tagant. Sobivaim aeg selleks on maikuu.

Tõeliselt põnev avastus tänases päevas, peaks kohe isegi katsetama kasvatada!