| Blogi postitused
Pildil roosaneitsikummel

Kummelit teavad vast kõik, aga mida see neitsikummel endast kujutab uurime lähemalt!

Lõhnav neitsikummel (Tanacetum parthenium) ehk lõhnav püreeter on korvõieliste sugukonda soolikarohu perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim. Taime kõrgus on 60–120 cm. Valged, kollase südamikuga õied puhkevad juulis-augustis. Lehed meenutavad härjasilma lehti.

Algne levila on Balkani poolsaar, Anatoolia ja Kaukasuse mäestik. Tänu kultiveerimisele on taim nüüdseks levinud kõikjale Euroopas, Põhja-Ameerikasse ning Tšiilisse. Eelistab kuivemat, hästi vettläbilaskvat pinnast.

Lõhnav neitsikummel ehk lõhnav püreeter (Tanacetum parthenium syn. Chrysanthemum parthenium) on mitmeaastane, tugevalt lõhnav rohttaim korvõieliste sugukonnast. Tema kodumaaks loetakse Anatooliat, kuid ta kasvab looduses ka Kaukaasias ja metsistunult Vahemere maadeski.

Meil kasvatatakse neitsikummelit püsilillepeenras, peamiselt üheaastase taimena.

Keskaegse ravitseja Püha Hildegardi järgi on neitsikummel naisterohi ja samuti eriliselt hea peavalude vastu. Aga ka siseelundite haiguste puhul nagu maokoolikud ning kõhuvalud.

Hildegard ütleb: “Neitsikummel on rikkalik ja omab teatud pehmet mahla ja on haiglase sisikonna jaoks nagu pehme salv.

Kui sinu sisikond on haige, keeda neitsikummelit vee ja võiga (või õliga) ja lisa peenikest jahu ja valmista niimoodi supp. Söö seda ja sinu sisikond tervendatakse.”

Roosa neitsikummel, varasema nimega roosa püreeter (T. coccineum, syn. Pyrethrum roseum) on lõhestunud lehtede ja enamasti harunemata vartega, mille tipus asetsevad üksikud korvõisikud läbimõõdus 4…8 cm. Õite värvus varieerub valgest punaseni ja esineb ka täidisõielisi sorte. Taimede kõrgus ulatub 60 cm. Kasvuks vajavad toitainete ja huumusrikast mulda, kuid kasvab ja õitseb rahuldavalt ka tavalisel aiamullal. Paljundatakse enamasti seemnetega , kuid ka puhma jagamise teel. Seemned külvatakse kevadel ettekasvatamiseks (siis õitseb samal aastal) kasvuhoonesse märtsis-aprillis ning kasvukohale mais. Kuid võib külvata ka kohe kasvukohale maist-juulini, siis õitsevad järgmisel aastal. Seemned idanevad temperatuuril 10…13°C 2…3 nädalat, seemikud harvendatakse (või istutatakse kasvukohale) vahedega 25…30 cm. Õitseb alates juuni keskpaigast augustini. Õied sisaldavad püretriini, mistõttu kasutatakse taimeosi ka taimekahjurite hävitamiseks (biotõrje) ja kuivatatud õisikuid riidekoide peletamiseks. Tuntumaid sorte, mis erinevad peamiselt vaid õievärvuselt: ’James Kelway’ –tumekarmiinroosade õitega; ’Snow Cloud’ – valgete õitega; ’Brenda’ – kirsipunaste õitega.

Mida tarka võib veel teada saada, kui teie olete katsetanud kasvatada, siis palun jagage meiega oma nippe!