| Blogi postitused

Kindlasti paljud teavad mürri kui eeterliku õli, aga täna vaatame, mida see puu endast tegelikult kujutab!

On mürripuuliste sugukonda kuuluv õistaimede perekond.

Perekonda kuulub umbes 185 liiki Aafrikas ja Aasias kasvavaid puid ja põõsaid. Paljudel mürripuudel on astlad. Mõne liigi esindajad sisaldavad aromaatseid vaike, mida kasutatakse muu hulgas parfüümide, suitsutusrohu ja ravimite valmistamiseks. Somaalia mürripuult saadakse mürri.

Mürr on Somaaliast pärnineva mürripuu (Commiphora) punakas pruun kummivaik, mille õli on pudelisse saadud auru abil mürripuu vaigust destilleerituna. Juba iidsetest aegadest peale on mürri peetud kulla hinna vääriliseks ja ka Piibli lugu räägib, kuidas Jeesusele viidi kolme idamaa targa poolt kingituseks mürri, kulda ja viirukit.

Tavakasutuses on mürril kõrged raviomadused; alandab põletikke, parandab haavu, reguleerib hormoontasakaalu, on toniseeriv ja desinfitseerivate omadustega (sobides nii hambapesuks kui suuvee tegemiseks). Iidsetest aegadest peale on kasutatud mürri parfümeerias (kuiv, magus, soe ja suitsune lõhn), palsameerimisel (säilitajana), kosmeetikas (noorendajana).

Mürr (kreeka keeles μύρρα, ladina keeles myrrha või murra) on punakaspruun lõhnav kummivaikSomaaliast pärineva somaalia mürripuu (Commiphora myrrha) kuivanud mahl.

Mürri nime all tuntakse ka teiste perekondadesse Commiphora ja Balsamodendron kuuluvate puude ja põõsaste:

Perekonna Commiphora teine nimi on Balsamea, mis viitab palsamileMürripuu perekonnas on kokku umbes 50 liiki. Nad kasvavad Punase mere ääres, IndiasMadagaskaril ja Senegalis.

Somaalia mürripuu kasvab põhiliselt SomaaliasEtioopias ja Sudaanis, samuti Araabia poolsaarel. Suve lõpul täitub põõsas õitega, tüvele aga tekivad väljaulatuvad sõlmed, kust väikeste kollaste pisaratena voolab mürri. Kui need pisarad on kuivanud, kogutakse nad kokku.

Mürr on müüdi järgi nime saanud Myrrha järgi, kes moondati mürripuuks. Mürripuust väljus Adonis, kes oli Myrrha ning Myrrha isa, kuningas Theiase või Kinyrase poeg. Aphrodite oli viinud Myrrha intsestini oma isaga.

Tegelikult on kreeka sõna pärit semi juurest mrr, mis väljendab mõruduse ideed (mürri lõhn on osalt mõru).

Nii, et tuleb iga eeterlikuõli ja muu ravimtaimega mõõdukalt ringi käia!