| Blogi postitused

Taas midagi sinist ja kaunist, see ehib iga aeda!

Harilik naistenõges (Nepeta cataria L.) on huulõieliste sugukonda naistenõgese perekonda kuuluv mitmeaastane sidrunilõhnaline rohttaim.

Harilik naistenõges on väga vastupidav taim, mida leidub nii aedades kui ka looduses, ent viimases leidub teda vähem. Kui minna loodusesse otsima, siis suurima tõenäosusega võib teda leida Kihnu saarelt, vähemal määral ka Pärnu ja Tartu lähistelt ning Kirde-Eestist, ent seal kasvab ta enamasti metsistunult prahipaikadel. Droogina kasutatakse tema lehti ja ürti, mis mõjuvad rahustavalt ja spasmolüütiliselt.

Üldiselt on ta teada-tuntud ka oma veidra mõju poolest kassidele – naistenõges mõjub kassidele sarnaselt palderjaniga.

Harilik naistenõges kasvab 40–100 sentimeetri kõrguseks. Tema lehed on kolmnurkjas-munajad, täkilise kuni saagja servaga ja värvuselt hallikasrohelised. Sarnaselt piparmündiga asuvad rohttaime määrdunudvalged õied varte ja harude tipus kobarates. Tegemist on väga vastupidava taimega – ta on külmakindel ning paljundab end ise isekülvi kaudu, mistõttu leidub teda ka looduslikult (näiteks elamute ümbruses, metsaservadel, niitudel jne)

Naistenõgest on üsna lihtne seemnest paljundada, kuid kui on tahtmine, et taim kasvaks ja valmiks kiiresti, on mõttekam jaotada juba olemasolevat puhmikut. Lisaks saab teda paljundada pistikute abil, mida võetakse alumistest võsudest.

Üldiselt sobib ta hästi segapeenrasse, ürdiaeda või põõsaid palistama. Lisaks meelitab taim ligi herilasi ja mesilasi, nii et istutamise juures tuleks asukohale tähelepanu pöörata.

Loodan, et saite midagi uut teada ja kui teil aias kasvab, siis ootame teie pilte!