| Blogi postitused
Pildil sort RUMEX ACETOSA

Kõigile tuntud hapuoblikas- njämm!

Oblikas (Rumex) on umbes 200 liigiga ühe- või kaheaastaste tuultolmlejate rohttaimede perekond tatraliste (Polygonaceae) sugukonnast. Looduses kasvab enamik liike põhjaparasvöötmes. Eestis leidub 13 liiki. Väike oblikas (R. acetosella) eelistab lubja- ja toitainevaest mulda. Hapu oblikas (R. acetosa) on tavaline niitudel, veekogude kaldail ja teeäärtes, selle kultuurvorme ja sorte kasvatatakse püsiköögiviljana ja ajatatakse. Toiduks tarvitatakse lehti, need sisaldavad rohkesti C-vitamiini, karotiini ja mineraalaineid (eriti rauda) ning 1,4-1,8% orgaanilisi happeid, sealhulgas eriti sügisel rohkesti oblikhapet. Vesioblikas (R. hydrolapathum) kasvavad veekogude kaldail, kraavides ja soos. Koduoblikas (R. longifolius), kärnoblikas (R. crispus) ja tömbilehine oblikas (R. obtusifolius) on harilikult elamute ümbruses, teeäärtes, mererannal ja umbrohuna põldudel. Mulla suhtes ei ole oblikas nõudlik, kuid eelistab sügavalt haritud, vett hästi läbilaskvat, nõrgalt happelist huumusrikast liivsavimulda. Võib kasvatada poolvarjus ja isegi varjus, et saada mahlakaid lehti. Paljundatakse seemnetega või vanade taimede juurepuhmiku jaotamise teel. 1000 seemne mass on 0,56-1,19 grammi, seemnete idanevus säilib 2-3 aastat. Oblika seemneid võib aprillis mais külvata otse kasvukohale, seemned tärkavad umbes 10-14 päeva pärast. Tärganud seemikuid võib vajadusel harvendada, soovitatavad vahed oleks ridades 20-20 cm ja taimedel reas 15-20 cm. Oblikalehed sobivad kasutamiseks maitseainetaimena suppides, salatites ja maitseäädika valmistamiseks. Kultuurtaimena kasvatatakse enamasti hapuoblikat (R.acetosa) ja spinatoblikat (R.patienta) ning nende sorte.

Hapu oblikas on lastele hästi tuntud hapude lehtedega taim. Paljud teavad ilmselt, et hapu on tegelikult kogu taim, mitte ainult tema lehed. Hapu oblika meeldiva maitsega lehed kosutavad sageli ka vanemaid rännumehi. Lehti kasutatakse köögiviljana salatite ja suppide valmistamiseks. Hapu oblikat ning temast aretatud sorte kasvatatakse isegi sel eesmärgil aiapeenardel.

Tegemist on valgusidanejaga. Valgusidanejad on seemned, mis külvatakse mulla peale.

1) Niisuta külvianumasse pandud muld.

2) Sõelu mulla peale peenikest liiva ja niisuta see.

3) Seemned külva liivakihi peale.

4) Niisuta ja aseta peale toidukile (või kasuta minikasvuhoonet).

5) Külvid pane sooja ja valgesse kohta, näiteks lõunapoolsele aknalauale, aga ole ettevaatlik, liigne päike võib külvid kuivatada, see just ongi valgusidanejate puhul suurimaks ohuks.

Hapik, oblik, hublik, apuein, hapukapsas

Looduslikult levib hapu oblikas mitmesugustel niitudel, nii kuivematel kui märjematel, vahel ka hõredates metsades.

Samas peab hapuoblikaid süües teadma, et hapu maitse annab oblikhape. See on aga mürgine ja võib suures koguses põhjustada küllaltki raskeid mürgistusnähte. See tugev hape teeb halba nii meie maole kui ka neerudele. Väliste nähtudena võib aga tekkida raske oksendamine ning peapööritus, kõhulahtisus ja õhupuudustunne. Nimetatud juhtudel tuleb kannatanule anda kiiresti mõnda kaltsiumisoola. Samamoodi mürgine on hapu oblikas koduloomadele, kelledest sagedamini esineb mürgistusi lammastel. Väiksemas koguses ja kuivatatult on oblikad siiski kõigile taimtoidulistele loomadele heaks toiduks. Ka inimesed võivad neid mõõdukalt tarbida täiesti ohutult.

Maa sees on hapu oblikal võimas juurestik. Õigemini on tal seal üks tugev risoom ja alles sellest lähtuvad rohked juurepuntrad. Risoomi abil, võib hapu oblikas ka paljuneda. Kuid samas valmib tal ka arvukalt seemneid. Huvitav on võib-olla teada, et oblika viljadeks on pähklid.

Tavaliselt ei tea inimesed kuigi kindlalt, milline taim on nüüd see õige hapu oblikas ja milline mitte. Nii peetakse hapu oblikaks iga hapu lehega enam-vähem oblika välimusega taime. Samas pole hapu oblika liigi kindlaks tegemiseks just paljut vaja teada. Esiteks tuleb vaadata taime lehe kuju. Hapu oblikal on see nooljas: lehe alumise otsa hõlmad ulatuvad rootsul labale kinnitumise kohast palju allpoole. Lehe alus on seega ühel sirgel kogu lehelabaga. Teiseks tuleb veenduda, et taime õisik oleks hõre. Tihe on ta aasoblikal. Noolja lehe vastand on aga odajas. See tähendab, et lehe alusel on hõlmad, mis on risti lehelaba peateljega. Nii moodustuks nagu odaots. Sellised lehed on näiteks väikesel oblikal. Aas- ja väikese oblika lehed pole ka nii hea maitsega, kui hapul oblikal.

Nii, et aasale korjama ja hapuoblika suppi keetma, võib ka turult leida!