| Blogi postitused

Taas kaunid taimed meie poes!

Kui otsite rohelust põhjapoolsele aknalauale, siis heitke pilk peperoomiate poole. Peperoomiad (Peperomia) on tänuväärsed toataimed: enamik neist kasvab edukalt ka vähema valgusega paigas ega soovi, et neid väga tihti kastetakse.

Lillepoodidest leiab päris hea valiku toredate kurruliste, värviliste või kirjude lehtedega liike ja sorte. Kuna paljud liigid kasvavad hästi ka poolvarjus, saab nendega muuta roheliseks põhjakaarde avanevad aknalauad ja toad, kus rõdu võtab päevavalgust vähemaks.

Hämarasse sobivad siiski vaid roheliste lehtedega sordid, kirjulehised vajavad toimetulekuks ja oma ilu hoidmiseks valgemat paika. See ei tohiks aga olla päris lauspäikese käes, sest tugev otsene päike pleegitab lehed ilmetuks.

Peperoomiad on pärit Lõuna- ja Kesk-Ameerika troopilistest ja subtroopilistest vihmametsadest. Neile sobib hästi tavaline toasoojus (18-20°), päris jahedas (u 10°) ärge neid pikalt hoidke.

Peperoomiate väike pinnalähedane juurestik on tundlik liigniiskuse suhtes, märjas mullas lähevad juured kergesti mädanema. Seetõttu istutage nad liivasegusesse vett hästi läbilaskvasse mulda ja valige võimalikult väike pott. Suvel kastke mõõdukalt, talvel tunduvalt vähem. Enne järgmist kastmist laske mullal peaaegu täielikult läbi kuivada. Katsuge taime lehti – seni, kuni need on pringid, ei kannata taim kuivuse käes. Ka väetist vajab peperoomia tagasihoidlikult.

Enamik liike on lihakate varte ja lehtedega, meenutades sukulenttaimi. Kuna nad on endasse niiskust varunud, siis ei häiri neid ka kuiv toaõhk.

Õhemate lehtedega liikidele võib panna õhuniiskuse tõstmiseks lähedusse veeanuma.

Osa liike võib talvel vormist välja minna, aga õnneks on võimalik kõiki peperoomiaid väga lihtsalt lehe-, varre- ja ladvapistikust paljundada. Juba mõne kuuga saate endale ilusad noored taimed.

Keerdlehine peperoomia (P. caperata) on meil ilmselt kõige levinum liik. Väikesed (4 x 6 cm) sügavate soontega lehed tunduvad voldilistena, neil on huvitav metalne läige. Aretatud on tumeroheliste, punaste, mustjate ja kirjude (helepunane-kollane-valge) lehtedega sorte. Läheb aega, enne kui keerdlehisest peperoomiast saab ühtlane ümar puhmik. Mida värvilisemad on lehed, seda aeglasemalt taim kasvab. Õitsemise ajaks tõusevad puhmiku kohale tipust kaarduvad pikad peened õisikud ning taim on siis väga kaunis.

Talbja peperoomia (P. clusiifolia) sort ‘Jeli’ on hästi värvikas. Suured lehed (5 x 12 cm) on kauni maalinguga: rohuroheline keskosa muutub väljapoole minnes kreemikaks, lehte raamib roospunane serv. Vars ja lühikesed leheraod on samuti punased. Kasvab aeglaselt, sest klorofülli on lehtedes vähe. Seetõttu leidke talle valgusrikkam koht.

Tömbilehise peperoomia (P. obtusifolia) sordil ‘Variegata’ on toredad helerohelise- ja kollasekirjud lehed , mis on paksud, läikivad ja kõvad. Vars on punakas. Värvikas taim vajab samuti valgemat paika, hämaruses kaunid lehevärvid tuhmuvad. Püstise ja jõulise kasvuga.

Hõbe-peperoomia (P. griseoargentea) puhmik näib täiesti hõbehall, kui valgus sellele peale paistab. Kuna lehe- ja õisikuraod on helepunased, tundub taim mõne teise nurga alt vaadates hoopis punakas. Sügavad sooned annavad lehtedele kauni reljeefi. Lehtede kohal kõrguvad pikad õisikud on enne avanemist helerohelised, hiljem valged.

Kui tekkis huvi, siis julgelt võtme meiega ühendust!