| Blogi postitused

Kas otseselt küünalt meenutab, aga imekena on ta tõesti!

Kuna väljas jätkub mõnus soe sügis ja sibulaid võib veel istutada, siis julgustaksin katsetama ühe vähem levinud ja -kasutatud sibullilleliigiga.

Preeriaküünlad (Camassia) on suve esimesel poolel toredaks vahelduseks neile, kes tahaksid nartsisside järel ja tulbimere hiliste esindajate kõrval just enne suvist suurt lillepillerkaari katsetada pisut teistmoodi õitega.

Olenevalt liigist ja sordist kannavad neil 20–100 cm kõrgused õievarred üsna suuri tähekujulisi õisi, mis 4–6 nädala jooksul järk-järgult avanevad. Õitsemise aeg võib olla mai lõpust juuli alguseni – sõltub kevade algusest ja õhutemperatuurist. Vaatamata nimele, mis paneb ehk pisut kahtlema nende sobivuses meie kliimasse, on tegemist külmakindlate ja üldse mitte pirtsakate taimedega. Päike või poolvari, tavaline parasniiske või isegi üsna niiske aiamuld – sellest täiesti piisab.

Istutamine

Preeriaküünlaid saab kasvatada ka seal, kus liiliad, tulbid ja nartsissid niiskuse tõttu olla ei taha. Liigniiskus on siiski kurjast. Eriti meeldib mulle, et iga-aastast väljakaevamist-kuivatamist pole vaja teostada. Laiali istutamine tuleks ette võtta alles siis, kui sibulapesa on väga tihedaks kasvanud ja õitsemine seetõttu väiksemaks jäänud.

Hea istutussügavus on 12–15 cm. Istutades hajutatud valgusesse puude alla, kus langenud lehti ilmtingimata kokku ei kraabita, on sibulad kaitstud ka krõbedama külmaga lumeta talvel. Aga loomulikult võib sügisel sibulate kaitseks kasutada veel komposti, kuuseoksi või muud sobivat materjali.

Looduslikult kasvavad preeria-küünlad Põhja-Ameerikas ja oma nime on nad saanud indiaanlastelt, kes kasutasid osa liikide tärkliserikkaid sibulaid toiduks.

Euroopa aedadesse jõudsid nad aga alles 19. sajandil. Saksa aedniku järgi nime saanud Leichtlini preeria-küünlal (Camassia leichtlinii) on mitmeid toredaid sorte.

Valgete pooltäidisõitega «Semiplena» on tänu steriilsetele õitele väga pika õitseajaga ja püsib hästi ka lõikelillena vaasis. Suurte kreemikasvalgete õite ja valge-rohelisetriibulise lehestikuga «Sacajawea»

Miks mitte, siis katsetada midagi uut aias, ning kui juba juhtub olema, palun saatke meile julgesti pilte!