| Blogi postitused

Nu nii mingi huvitav taimeke- uurime lähemalt.

Läikiva mustjaslilla lehestikuga on põnev lehtdekoratiivne suvik, mille noori lehti saab kasutada maitseandjana salatites, suppides ja marinaadides.

Kultuurtaimena kasvatatakse pronkslehte nii Indias, Hiinas, Koreas kui Jaapanis. Kaukaasias kasvatatakse teda köögiviljapeenral segus teiste maitsetaimedega ja lehedki leiavad ostjaid turul köögiviljaletilt, mitte aga lillepoest.

Pronkslehel on aretatud mitmesuguseid erineva värvivarjundiga vorme, millest levinumad on kroogitud leheservaga. Lehtede värvus võib ka ühel taimel varieeruda helerohelisest purpurpunaseni, visates sekka pruunikaid toone, esineb ka laigulisi ja tähnilisi lehti.

Seemned võib külvata otse avamaale, kuid eriti lopsakad taimed saab ettekasvatades. Pronksleht kasvab hästi nii poolvarjulisel kui päikselisel kasvukohal. Eelistab vett hästiläbilaskvat viljakat ja huumusrikast mulda.

Taimed taluvad hästi pügamist ja muutuvad nii veelgi ilusamaks. Pügamata taimed võivad kasvada kuni 80 cm kõrguseks, kuid kaotavad nii palju oma dekoratiivsuses. Pügatuna kasvavad pronkslehed 40–60 cm kõrguseks. Oma kodumaal looduses võib perilla kasvada kuni pooleteisemeetriseks. Õitseb hilja sügisel, sest õitsemiseks vajab taim lühikest päeva. Meil seemned ei valmi ja nende saamiseks tuleks taimed istutada sügisel katmikalale.

Lehti kasutatakse segus teiste maitsetaimedega salatite ja liharoogade maitsestamiseks, kus tugevdab maitsesegude lõhna. Lehed sisaldavad olulises koguses β-karotiini ja seda mõnel aastal isegi porgandist rohkem. Lisaks sellele on lehtedes palju vajalikke mineraalaineid ja organismi immuunsüsteemi tugevdavaid eeterlikke õlisid.

Aromaatsed lehed on saagja servaga ja meenutavad välimuselt nõgest. Rohelise- või punaselehine pronks-lutiklill on dekoratiivne taim köögiviljaaias, suvelillede rühmas ja potitaimena.

Roheline pronks-lutiklill on madalamakasvuline ja tugevama maitsega. Maitses on tunda koriandrit, köömneid, sidrunit ja münti. Purpurpunasel pronks-lutiklillel on käharad lehed ja see on ka kaunis dekoratiivtaim. Taime kõrgus on umbes 40-60 cm.

Pronks-lutiklille lehti võib lõigata värskelt salatisse ning köögivilja- ja kalatoitudesse või kasutada toidu kaunistamiseks. Jaapanis lisatakse pronks-lutiklille populaarses sushi-retseptis. Traditsioonilises hiina meditsiinis on pronks-lutiklille kasutatud ravimtaimena nt põletikuliste haiguste ja köha ravis. Soomes on pronks-lutiklille kasvatatud allergiaravimite koostisosana.

Pronks-lutiklill on soojalembene taim. Pronks-lutiklill kasvab hästi kiiresti soojenevas kobedas pinnases, mis on kaitstud kevadiste ja sügiseste öökülmade eest. Potti istutatud pronks-lutiklill eelistab Erimulda Suvelilledele, avamaale istutades võib taime istutada Aiamullast kuhjatud valli. Kasvukastidest saab kujundada aiakaste, mis on heaks kasvukohaks soojade kasvukohtade taimedele. Taimed istutatakse 15 cm vahedega.

Head katsetamist!