| Blogi postitused

Imekaunid õied köidavad koheselt silma.

Kaunis liaan roniv trompetõis võlub nii kauni lehestiku kui armsate, trompetit meenutavate oranžikaspunaste õitega.

On pärit Põhja-Ameerikast. Sobivais tingimustes võib liaan kasvada 10-15 m kõrguseks. Varte küljes asuvate arvukate õhujuurte abil vallutab ta sedasi nii aiaposte, aedu, puid kui kivimüüre. Sobiva kliimaga piirkondades on roniv trompetõis usina ja kohati ohjeldamatu kasvu tõttu omandanud suisa umbrohustaatuse. Vaatamata sellele võib ronivat trompetõit kasvamas kohata ka Lõuna-Euroopa aedades.

Taime paaritusulgjad lehed koosnevad 9-11 lehekesest ja on kuni 20 cm pikad. Noored lehed on helerohelised, täiskasvanud lehed tumerohelised. Kaunid, väikeseid trompeteid meenutavad õied on kuni 9 cm pikad ja umbes 5 cm läbimõõduga ning koondunud 10-15 õielistesse kobaratesse. Kuna õied avanevad järk-järgult siis jagub õieilu pikalt.

Tundlikemail inimestel võib roniv trompetõis kokkupuutes õite või lehtedega põhjustada nahaärritusi – punetust ja sügelust. Siit tuleneb ka taime inglise keelne nimetus cow itch vine (lehma sügeluse liaan).

Meil pole roniva trompetõie kasvatamine lihtne ettevõtmine, kuna tegu on külmaõrna taimega. Kuid ometi leidub entusiaste, kel see on üsnagi edukalt õnnestunud.

Ehk leidub meie lugejate seas kedagi kes kasvatab või on proovinud!