| Blogi postitused
Pildil sinisilm

Milline kirgas sinine värv, kindlasti püüab igas kosud pilku!

Jeemenist, Sokotra saarelt pärit sarnas-sinisilm (Exacum affine) kuulub emajuureliste sugukonda.

Tegemist on madalakasvulise taimega, kel kõrgust vaid 15-30 cm. Väikeste, läikivroheliste, südajate ja vastakate lehtede kohal kõrguvad armsad, tähekesi meenutavad õied. Nende läbimõõt on vaid 1,5-2,0 cm. Valgete, lavendlikarva või siniste liht- või täidisõite keskosa kaunistavad säravkollased tolmukad. Vaatamata õite väiksusele on neil ka meeldiv ja õrn, veidi kannikest meenutav aroom. Arvestama peaks, et õietolm võib allergikule probleeme põhjustada.

Sarnas-sinisilmale sobib mistahes valge koht, peaasi, et kõrvetav lõunapäike ei ulatu liiga tegema. Edeneb kenasti ka kerges varjus. Temperatuurile suuri nõudmisi ei ole, piisab, kui see jääb vahemikku +18º…+24º C. Eelistab edukaks kasvmiseks niiskemat õhku, seetõttu sobib suurepäraselt ahiküttega ruumidesse. Liiga kuiv õhk koos kõrge temperatuuriga närtsitab ja hukutab taime ruttu.

Kasta regulaarselt pehme ja toasooja veega, mullapalli läbikuivamine või -vettimine viib taime hukule. Niiskuse hoidmiseks võib toasooja pehme veega ka piserdada.

Poest toodud taime ümberistutamine pole vajalik, kui just pole tegu väga väikeses potis olevate taimekestega. Umbes 2 korda kuus võiks taime kasvu ja õitsemise ergutamiseks ka väetada. Selleks sobib toataimedele mõeldud täisväetis, kuid teha tavalisest poole lahjem lahus.

Et taime mitte asjatult kurnata, tuleks äraõitsenud õied ära noppida. Põõsasja kuju säilitamiseks (kui tekivad väljakasvud) võib taime vähehaaval ka kärpida. See pikendab eluiga ja ergutab taime uusi õisi moodustama. Talvel võib taime hoida tagasilõigatuna jahedamas, umbes +16º C juures.
Vaatamata sellele on tegemist lühiealise taimega, kelle eluiga, sõltudes kasvutingimustest ja hoolitsusest, jääb vahemikku 1-2 aastat.

Midagi sinist rahvuslikku värvi saab kevadel lauale õitsema tuua!