| Blogi postitused

Pildil siis sidrunipuu, mis oli meie Väike- Maarja lillepoes müügil. Kui teiegi soovite endale soetada, siis külastage meie poode ja tellime!

Algselt on sidrunipuud kasvatatud Aasias, araablaste kaasabil jõudis sidrunipuu ka Hispaaniasse ning sealt levis ta kogu Euroopasse ning hiljem ka Ameerikasse. Sidrunipuu kasvab looduses 2-7 meetri kõrguseks ning okste küljes on tal tugevad astlad. Noored lehed on punakad ning hiljem värvuvad heleroheliseks. Sidrunipuu õied on olenevalt sordist kas ühekaupa või hulganisti koos, avanenult tugeva meeldiva lõhnaga. Igas õies on 20-40 tolmukat. Kui tavaliselt avanevad taimedel korraga kõik õied, siis sidrunipuul avanevad need üksteise järel ning seega valmivad ka viljad erinevatel aegadel.Istanduses hakkavad poogitud sidrunipuud vilja kandma teisel või kolmandal aastal pärast istutamist. Täiskandeikka jõuavad puud 10-12 aastaselt ning siis kogutakse puult aastas 1000-1200 vilja. Puul küpsenud viljad on palju vähem hapukad, kui need, mis kogutakse ekspordiks ning korjatakse seega pooleldi valminult. Sidrunid järelküpsevad tavaliselt 1-5 kuud. Sidrunis on rohkesti C-vitamiini ning lisaks sellele ka palju kaaliumi ja foolhapet. Hea lõhna põhjuseks on eeterlike õlide sisaldus. Hapukas maitse tuleneb aga sidrunhappest, mida on viljades 6-10%. Toatemperatuuril säilib sidrun värskena umbes nädala, külmikus säilivusaeg pikeneb. Sidrunit võib ka sügavkülmutada.


Sirdunipuud kasvatatakse seal, kus suvel pole väga palav ja talvel liiga külm. Näiteks Vahemere maades, Californias, Lõuna-Brasiilias jne. Kuid nagu loo alguses mainitud saab sidrunit edukalt kasvatada ka Eestis kodustes tingimustes, kuigi keskküttega ruumid sidrunipuule eriti ei meeldi. Kuiv õhk, pime ja palav ruum võivad põhjustada lehtede varisemist. Sidrunipuule meeldib talvel (novembrist-veebruanini) tubastes tingimustes temperatuurivahemik 8-12 kraadi. Kui nii madalat temperatuuri pole võimalik saavutada, siis võiks see jääda ikkagi alla 20 kraadi. Sidrunipuu armastab valget kasvukohta, kuid mitte otsest päikest. Suvel tahab sidrunipuu niiskemat mulda, talvel aga kuivemapoolset.Sidrunipuu on juba mõisate ajast saadik olnud Eestis populaarne konteineris kasvatatav ilutaim koos palmide ja teiste troopiliste iludustega. Talveaed või köetav kasvuhoone on muidugi kõige mugavam koht troopiliste taimede kasvatamiseks aga selleks sobib suurepäraselt ka veranda või avar elutuba. Kui talveaeda pole käepärast, siis tuleb sidrunipuu lihtsalt suveks välja värske õhu kätte viia ja talveks jälle sisse sooja tuua.Kevadel enne pungade puhkemist võiks puud kärpida ja võra kujundada, nii ei kujune puu pikaks ja vibalikuks, vaid uusi oksi kasvab ka madalamatele okstele. Seemnest kasvatatud taimel kulub õitsemiseni 10-15 aastat, poogitud puud õitsevad ja viljuvad juba järgmisel aastal. Kui aga sidrunipuu on juba aastaid kasvanud ja ta ei ole ikka veel õitsema hakanud või viljunud, võib olla probleem ka kasvutingimustes. Näiteks liiga pime või palav kasvukoht. Samas ei maksa meelt heita, sest tassikese teed võib valmistada ka sidrunipuu lehtedest. Ühe tassi tee kohta sobib üks teeleht.

Sidrunipuu ümber istutamisel tasub hoiduda juurestiku vigastamisest, sest sidrunipuu juurestik taastub vigastustes halvasti. Kui just mingit erilist põhjust pole, ei tohiks juurepalli laiali harutada – taim tuleks tõsta ettevaatlikult suuremasse potti ja lisada värsket mulda, mis võiks olla kamarmulla ja kompostmulla segu. Sidrunipuu tahab ka üsna palju väetamist ning selleks sobib hästi meie kauplustes pakutavad tsitruselistele mõeldud vedelväetised.Sidrunipuu on üks lihtsamini kasvatavatest taimedest, kuna läheb kergesti kasvama ning vajab vähe hoolt. Samas on suurepärane teematerjal igal ajal omast-käest võtta. Kindlasti tasub sammud seada poodi ning osta juba idandatud taim, või pista järgmine kord sidrunit süües seeme mulda.Kui kord saabub see kena soe kevadhommik, mil teie sidrunipuu oma esimesed õied avab, siis mõistate korraga, millest olete varem alati puudust tundnud. Sidrunipuu õite aroom on midagi sellist, mida ei saa kirjeldada aga peab ise kogema.

Ega ilma asjata pole romantilised hispaanlased ja kirglikud araablased pühendanud sidruni- ja apelsinipuude õitsemisele lugematul arvul poeeme ja luuletusi. Igal juhul tasub proovimis