| Blogi postitused
Pildil loitev tulinelk

Usun, et oma nime on ta saanud õite värvuse järgi, aga kes teab uurime lähemalt…

Tulinelk (Lychnis L.) on taimeperekond nelgiliste sugukonnas. Perekonda tulinelk kuulub umbes 15–25 liiki rohttaimi ja puhmaid. Levilaks on põhjapoolkera paras- ja arktiline vööde. Mitut liiki tulinelke kasvatatakse aiailutaimena.

Lychnis flos-cuculi – harilik käokann (sage)
Lychnis viscaria – harilik tõrvalill (tavaline)
Lychnis chalcedonica – loitev tulinelk (ilutaim, naturaliseerunult Peipsi kaldal).

 Loitev tulinelk (L. chalcedonica) on püstiste vartega 60-100 cm kõrgune pikaealine püsilill. Piklikud varreümbrised vastakud lehed on kattunud karvakestega. Tulipunased, harvemini valged või roosad õied paiknevad varre tipus tihedais sarikais. Õitseb juunist augustini. Kasvutingimuste suhtes on vähenõudlik. Kasvab hästi tavalisel hästi haritud aiamullal, ei talu ainult liigniiskust. Õitsemiseks vajab päiksepaistelist kasvukohta. Talvekindel. Sobib hästi rühmana püsilillepeenrasse. Eriti dekoratiivne on ta valgeõieliste liikide, nagu härjasilmade, kipslillede või hõbehallide lehtede ja valgete õitega pärlhõbelehtede kõrval. Ilus ka lõikelillena, kuid üksikud õied kuivavad kiiresti ja need muudavad õisiku varsti inetuks. Paljundada on hõlbus seemnetega. Need tuleb külvata kas märtsis-aprillis kasti või augustis-septembris peenrasse. Õitsema hakkavad noored taimed külvijärgsel aastal. Paljuneb ka isekülviga. Suuremaid puhmaid saab paljundada ka jagamisega, milleks sobivaim aeg on kevadel, kuid paljundada ja istutada võib ka sügisel, augustis-septembris.

Alpi tulinelk (L. alpina syn. Viscaria alpina) tuntud ka kui viskaaria. Taim on Eesti oludes talvekindel ja kergesti kasvatatav. Eelistab kasvamiseks päikeselist ja mistahes vett hästi läbilaskva pinnasega kasvukohta. Looduslikult kasvab kõrgmäestikes ja tundra vööndis. Taime paljundatakse jagamise teel ja seemnetega, mida külvatakse sügisel või varakevadel. 

Hall käokann (L. coronaria) on hõbehallide lehtede ja vartega kaheaastane kuni lühiealine vaarikpunaste õitega puhmastaim, kasvutingimused ja paljundamine sama, mis loitval tulinelgil. 

Harilik tõrvalill(L. viscaria, syn. Viscaria vulgaris) on roosade õitega puhmastaim, millest on aretatud erineva õievärvusega, ka üheaastasena kasvatatavaid sorte. Kõrgus enamasti 40-45 cm. Paljundatakse seemnetega, mis külvatakse enamasti aprillis-mais, seejuures õitsevad taimed juulist septembrini.

Sortimendist leiab palju erinevaid liike, usun et tasub katsetada ja paljudel koduaias õitsebki!