| Blogi postitused

Enamasti igihaljaste põõsaste, puude ja ronitaimede perekond araalialiste (Araliaceae) sugukonnast. Looduses on nad levinud troopilises Kagu-Aasias ning Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Lehestik on nahkne, läikiv ja sõrmjatest liitlehtedest koosnev. Tegemist on vähenõudliku taimega.

Liike on 900 ringis.

  • Võra-sõrmlehik (S. arboricola)
  • Sulnis-sõrmlehik (S. elegantissima)
  • Kiirjas sõrmlehik (S. actinophylla)

Temperatuur ja niiskus

Taim soovib õhurikast, pigem jahedamat (mitte alla 12 kraadi) ja niisket kasvukeskkonda. Vältida tuuletõmbust. Sulnis sõrmlehikule meeldib pigem soojem keskkond (18-24 kraadi). Liiga soojas või vastupidi jahedas keskkonnas muutuvad lehed kollaseks või hakkavad langema.

Valgus

Taime tuleks kasvatada valges keskkonnas, kuid mitte jätta otsese päikesevalguse kätte. Sobib ka poolvarjuline koht.

Kastmine

Suhteliselt pretensioonikas, soovib pidevalt ühtlaselt niisket pinda (mitte lasta mullapallil liiga kuivada ega üle kasta). Talvel võib lasta mullapallil kergelt läbi kuivada. Kui lehed peaksid kuivuse või ülekastmise tulemusena langema hakkama, tuleb kastmist tähelepanelikumalt jälgida ning taim taastab endise rohelisuse. Liigsele kastmisele viitab juurte mädanemine. Võib piserdada.

Õitsemine

Kiirja sõrmlehiku õied on väiksed, roosad ja koondunud pikka tõlvikusse. Kasvatab ka musta ja ümmarguse vilja. Toataimena kasvatades on raske õitsema saada.

Väetamine

Väetada tuleks üle kahe nädala, talvel kord kuus. Kasutada võib toalilledele mõeldud väetist. Samuti orgaanilist või mineraalset väetist.

Ümberistutamine

Ümber istutada tuleks aasta või kahe tagant suurde potti. Poorne muld on sobilik. Ümberistutamise käigus võib taimele anda uut ilmet teda tagasi lõigates. Kui taime on tugevalt tagasi lõigatud, tuleb kastmist mõne aja jooksul piirata. 

Paljundamine– kodustes tingimustes saab varrepistikuid lõigata, sest need kasvatavad vees hoides juured.

  • Suvel võib viia õue poolvarjulisse kohta (sulnis sõrmlehikut pigem mitte) ning aeg-ajalt tolmu pühkida.
  • Taim on mürgine.