| Blogi postitused

Milline kaunis puu ja millised õisikud, uurime ei tea kas äädikat ka saab 😉

Kui on tahtmist aeda saada uhket lõunamaist eksootikat, tasub kasvama panna äädikapuu.

Põhja-Ameerika idaosast pärinev äädikapuu e harilik sumahh (Rhus typhina) kasvab heades tingimustes kuni 10 m kõrguseks, kuid üldjuhul jääb kõrguseks siiski 3-4 m. Tema laiuv sirmjas võra eristub teiste puude seast juba kaugelt. Võrsed on sametjalt karvased, 50-60 cm pikkused lehed on paaritusulgjad. Suured lehed muutuvad eriti kauniks sügisel, mil värvuvad oranžidesse-punastesse toonidesse. Erilise õieiluga äädikapuu ei uhkelda (kollakasrohelised õied on üsna tagasihoidlikud), küll aga on uhked püstistes, kuni 20 cm pikkustes kobarates asuvad punakad viljad, mis värvuvad suve teisel poolel ja püsivad puul kogu talve olles sedasi justkui küünlad jõulukuusel. 

Kuigi välimus ja päritolu lasevad arvata, et tegu külmaõrna hellikuga, pole see sugugi nii. Meie kliimas saab ta üsna hästi hakkma, ja kui käre pakane tükib mõnel talvel liiga tegema (enim kahjustuvad noored puud, vanemad on pisut vastupidavamad), taastub puu üsna kiiresti. Ka mullaviljakuse suhtes pole äädikapuu kuigi nõudlik, kuid eelistatuim oleks kerge ja viljakas vett hästiläbilaskev muld. Kasvukoht võiks olla tugevate tuulte eest kaitsud, soe ja päikseline, siis on ka külmakahustuste oht väiksem. Põuaperioodid ei tee samuti puule paha, kuid äsja istutatud puukest (eriti veel, kui tegu paljasjuurse istikuga) tuleks usinasti kasta kuni juurdumiseni.

Kauni võra tõttu võiks äädikapuu ümber jääda veidi vaba ruumi, et puu dekoratiivsus esile pääseks. Mida vanemaks saab puu, seda usinamalt ajab ta ka juurevõsusid, kuid siiski mitte üleliia ning neid saab muruniiduki või –trimmeriga kontrolli all hoida. Laiali ajavate juurevõsude tõttu pole äädikapuu hea naaber lillepeenarde ja köögiviljamaa vahetus läheduses ning aiaäärde puud istutades tuleks arvestada naabritega, kellele ei pruugi aeda tükkivad juurevõsud sugugi meeltmööda olla.

Nii kellel huvi, tooge aga eksootikat oma aeda!