| Blogi postitused

Mõni toataim ei lase end üldse häirida sellest, et päevavalgust on kurnavalt vähe, et toas on vahel liiga soe või õhk liiga kuiv. Kogu pika talve püsivad nad meie rõõmuks muutumatult ilusana.

Aidsi-kastanseemnik (Castanospermum australe)

Põnev nimi ja põnev välimus.

Aidsi-kastanseemnik on lehtpuuliik liblikõieliste sugukonnast kastanseemniku perekonnast.

Aidsi-kastanseemnik kasvab pärismaisena Austraalia idarannikul Queenslandis ja Uus-Lõuna-Walesis ning Vanuatul ja Uus-Kaledoonias.

Puu eelistab niisket viljakat pinnast ja väga päikeselist kasvukohta. Puu on levinud jõgede ja ojade kallastel ning tasastel mäenõlvadel. Eelistatum kasvukõrgus on vahemikus 50…750 meetrit merepinnast, aasta keskmine temperatuur 28 °C ja sademete hulk 1000…3800 mm.

Kasvab sageli koos tugeva grevillea, mõõkjaokkalise kivijugapuu, pööris-nelgipuu, idanauklea ja erinevate viigipuudega.

Puu on igihaljas, suhteliselt aeglase kasvuga; kasvab kuni 40 meetri kõrguseks. Silindrilise tüve läbimõõt on keskmiselt üks meeter, üksikutel juhtudel kuni 1,5 meetrit. Koor on tumepruun, heledamate põikvöötidega.

Võra läbimõõt on tavaliselt 4…8 meetrit, lehestik on tihe.

Puul on läikivad tumerohelised sulgjad liitlehed, mis koosnevad 9…15 vahelduvalt kinnituvast 8…15 cm pikkusest ja 4…5 cm laiusest terve servaga lehekesest. Lehe alumine külg on heledam. Purustatud lehed on värske kurgi lõhnaga.

Õitseb septembris ja oktoobris. Õied on erksad punakollased. Puu on ühekojaline, tolmeldajad on peamiselt linnud, nahkhiired ja liblikad, keda meelitab tugevalõhnaline nektar.

Kastaniga sarnanevad seemned valmivad 12…20 cm pikkuses 4…6 cm läbimõõduga kaunas. Kaun on valminult läikivpruun (hiljem muutub mustaks), sirge, kõva ja raske. Ühes kaunas on 2…6 ümarat või veidi lapikut umbes 4 cm läbimõõduga keskmiselt 30-grammist seemet, mis valmivad märtsist maini.

Aidsi-kastanseemnikuks ristiti see Austraalia kirdeosast pärit taim seetõttu, et tehti kindlaks: taime osad sisaldavad ühendeid, mis leevendavad põletikulisi protsesse ja muu hulgas ka HI-viiruse toimet. Potis olevaid suuri nahksed rohelisi “kastanimune” ehk siis taime seemneid ei maksa siiski proovida, need on mürgised.

Ilusate läikivate lehtedega aidsi-kastanseemnikul on palju häid omadusi: ta kasvab ühtviisi hästi nii täispäikeses kui ka poolvarjus, ei lase end häirida lühiajalisel jahedusel ega temperatuuri kõikumisel. Mullaks sobib talle tavaline nõrgalt happeline toalillemuld. Talvel kastke teda mõõdukalt.

Kirjutage meile ja teeme blogiposte huvitavatest taimedest!