| Blogi postitused

Asparagus falcatus on suur okkaline ronitaim Asparagus perekonnast, mis on põliselanik Lõuna-Aafrikas ja Mosambiigis. Sageli kasvatatakse seda Lõuna-Aafrikas turvariskina.

Asparaagustest rääkides tuleb kõigil silme ette õrn-õhuline puhmik vanaema kummutil, kust lõigati sünnipäevakimpudesse pitsilisi varrekesi. Hiljaaegu müügile tulnud uudne toa-aspar on vanade tuttavate – tiheda aspari (A. densiflorus) ja sulgaspariga (A. setaceus) võrreldes veidi erineva välimusega.

Tal on tugevad püstised varred ning pikemad ja laiemad lehekesed, mille servad on võluvalt gofreeritud. Säravroheline tihe puhmik meenutab veidi bambust ning mõjub õnnestunult valitud ilupotis väga dekoratiivselt. Aga ettevaatust: väga ei tasu taime silitada, sest siledatele vartele on pikitud pisikesed teravad ogad. Kardab ülekastmist, jämedad juured lähevad kergesti mädanema.

Teravate pikkade lehtedega igihaljas ronija. Säravroheline puhmik meenutab bambust. Varred kaetud väikeste, kuid teravate ogadega. Eelistab jahedat ja niisket keskkonda, sobiv temperatuur +16 kuni 21°C. Talvel ei tohiks temperatuur langeda alla 13°C. Vajab palju valgust, kuid ei talu otsest päikesevalgust. Kui lehed värvuvad kollakaks, on see märk valgusepuudusest. Kiirekasvuline taim, mis pärit Ida-Aafrikast.
Kasta regulaarselt, mitte lasta mullal läbi kuivada. Talvel hoida muld vaevu niiskena. Vältida ülekastmist, mis võib põhjustada juurte mädanemist. Kastmiste vahel võib taime toasooja veega piserdada. Kuivusest annab taim märku pruunide lehtedega. Vajab kasvuperioodil väetamist, väetada kergelt iga paari nädala tagant. Iga paari aasta tagant tuleks ümber istutada.

Põneva etenduse annab mõõkaspar siis, kui hakkab kasvama uus võrse. Algul meenutab see ussi, mis venib lausa silmanähtavalt aina pikemaks. Nelja-viie päeva pärast on noor kasv vanadega umbes ühepikkune ja kattub alles siis lehtedega.

Kellel tekkis huvi, siis kaubanduses on teda liikumas.