| Blogi postitused

Mis taim see veel on-kohe uurime lähemalt!

Bugenvillead pärinevad Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Nad kuuluvad imelilleliste (Nyctaginaceae) sugukonda.

Tegemist on ronitaimedega, kes kasvavad puudel. Ronimiseks kasutab taim oma tugevaid okkaid, millede abil võivad kasvada kuni 12 m kõrguseks. Suurem osa kodus kasvatatavatest bugenvilleatest on hübriidid ja neil puuduvad okkad. Taim kasvab kiiresti ja nõuab keskmisest suuremat hoolitsemist. Perekonnas on 18 liiki. Sile bugenvillea (B. glabra)

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema soe, pigem isegi jahe (eriti talvel: 12-14 kraadi). Lühiajaliselt talub kuni 5 kraadi. Soovitav hoida kasvukeskkond niiskena ja ruum õhurikkana. Suvel võib tõsta õue poolvarjulisse kohta.

Valgus

Soovib võimalikult valget keskkonda. Õitsemise pikendamiseks tuleks anda lisavalgust 12 tundi ööpäevas.

Kastmine

Kasta tihedalt (eriti kevadel), aga vältida mulla läbivettimist. Liigse kastmise korral võib taim surra või mitte õitsema puhkeda. Alusele ei tohiks seisvat vett jätta. Võib piserdada.

Väetamine

Iga paari nädala tagant, kasvuperioodil 2-3 korda kuus, õitsemise ajal kord nädalas õitsvatele taimedele mõeldud täisväetise lahusega.

Õitsemine

Kõrglehe värve on palju: punased, valged, lillad, kollased, oranžid.

Ümberistutamine

Igal kevadel tuleks istutada viljakasse või toataimedele mõeldud mulda. Mullasegu ise valmistades võtta aiamulda ja kompostmulda (1:1) lisades 1/7 osa jämedat liiva. Vanemaid taimi võib harvemini ümber istutada (iga 2-3 aasta järel).

Paljundamine

Paljundada saab ladvapistikutega (3-5 pungaga poolpuitunud pistoksad), mis pannakse vette. Temperatuur hoida 30 kraadi juures. Kodustes oludes on seda keeruline teha.

Muu

Võib kujundada erinevalt, näiteks asetades traadi toel kaarjaks või lasta kasvada teiste taimede varsi mööda, sest tegemist on ronitaimega. Väljaveninud võrad võib sügisel maha lõigata, panna taim jahedasse (7-15 kraadi) kastes ettevaatlikult. Samuti käituda, kui taim viskab sügisel lehed maha.