| Blogi postitused

Lummavalt ilus lilla… Uurime kuidas siis saada endalegi sellised iludused aeda kasvama!

Seda Lõuna-Aafrikast pärit poolpõõsast kasvatatakse meie jahedas kliimas kui üheaastast suvelille. Juunist esimeste sügiseste öökülmadeni rõõmustab taim kaunite värvikate korvõisikutega.

Kasvatatakse nii Eckloni kuldkakra (Osteospermum ecklonis) sorte, kui liikidevahelisi hübriide. Taime kõrguseks võib olla 25-50 cm, varred on püstised ja harunevad rohkelt. Suured, 5-8 cm läbimõõduga ja metalse valge, roosa, kollase, oranži või lilla värvitooniga õied on tumesinise südamikuga. Mõnel sordil, nagu nt `Sandy Pink` on õielehed kokku rullunud ja meenutavad lusikat.

Õitsemist alustab taim juunist-juulist ning õieilu jagub sügiseste öökülmadeni. Taime kaunid säravad õied on pilves ilmaga ja ka öösiti poolenisti suletud. Päikest ja sooja armastava taimena ei näita kuldkakar oma täielikku ilu vaid jahedatel ning vihmastel suvedel.

Kuldkakar eelistab päikselist ja sooja kasvukohta ning viljakat, kui vett hästi läbilaskvat mulda. Anumas kasvatades jälgida, et muld seal kunagi ära ei kuivaks ega ka läbi vettiks. Peenras, viljakal mullal kasvatades pole väetamine vajalik, küll aga tuleks väetada anumas kasvavaid taimi. Selleks sobib õitsvatele taimedele mõeldud väetis. 

Kaunid ja kompaktsed taimed sobivad hästi suvelilleanumatesse aga ka püsilillepeenraisse, kus nad võivad olla nii peenra ääristajaiks kui tühimike täitjaiks. Õue, oma alalisele kasvukohale saab taimed istutada alles pärast suuremate öökülmade möödumist.

Äraõitsenud õisikud võib ära noppida, see annab taimele kaunima välimuse ja soodustab uute õite teket. Liialt laiutama kippuvat ning äravajunud taime võib tagasi lõigata – uued võrsed kasvavad ruttu asemele ning taim õitseb taas rikkalikult.

Kuigi meil kasvatatakse taime kui suvelille, saab teda ka jahedas talveaias või valgusküllases keldris ületalve hoida. Siis tuleks taime kasta vaid niipalju, et muld täiesti läbi ei kuivaks.

Mõningaid sorte saab paljundada seemnetega – võrdlemisi suur seeme külvatakse märtsis aprillis niiskele mullapinnale (vajab idanemiseks valgust) ning seeme idaneb üsna hästi. Tärganud taimi kasvatada edasi valgusküllases ja jahedas kohas. Hübriidseid sorte saab aga paljundada vaid pistikutest. Viimased võetakse talvitunud taimedelt varakevadel ja juurutatakse kas niiskes mullas või vees. Nii seemneist kui pistikuist kasvatatud taimi pintseeritakse harunemise soodustamiseks.

Julget peale hakkamist meile kõigile!