| Blogi postitused

Hetkel ei teagi kohe mida öelda on alles lehed taimel!

Kaladium on võluv taim, millel on dekoratiivsed lehed. See kuulub Aroidide perekonda ja on levinud Ladina-Ameerika troopilistes ja subtroopilistes vihmametsades. Lehtede hämmastava ilu nimel nimetatakse kalaadiumi “inglitiivad”, “elevandi kõrvad” ja “Jeesuse süda”. Paraku on ärkveloleku ja aktiivse kasvu periood vaid paar kuud aastas. Kui pakute Kaladiumile mugavat sisu, moodustab see laialivalguva põõsa, millel on hämmastava ilu lehed.

Kaladium on rohttaimne mitmeaastane taim, millel on mugula juurestik. Kareda lapiku mugula läbimõõt on 7-10 cm. Ülemises osas võib näha mitmeid kasvupunkte. Mugula põhjast areneb kiuline juurestik.

Kalaadiumi elutsükkel jaguneb puhkeperioodideks ja aktiivseks kasvuperioodiks. Alates augusti lõpust hakkavad kõik selle rohtunud võrsed kuivama. Kuni märtsini säilitatakse ainult mugulaid. Varakevadel ilmuvad maast noored võrsed.

Kalaadiumi lehed pikkadel lihavatel vartel kasvavad otse mugulast. Looduskeskkonnas võib põõsa kõrgus ulatuda 5 m-ni. Toataimed on 40–90 cm kõrgused. Noole- või südamekujuline lehtplaat on kontrastset värvi. Lehtede pikkus on umbes 30 cm ja laius 15 cm. Kuna lehed on peamine kaunistus, on mitmesuguseid erinevaid ja erinevat värvi taimi. Lehestik on vaarikas, hõbe, roosa.

Hiliskevadel, pärast esimese 4 lehe ilmumist, hakkab arenema õisik – helekollase tooniga piklik kõrv. Seda ümbritseb valge-roheline loor. Õitsemisega ei kaasne peaaegu aroomi ja see kestab vaid paar päeva. Pärast tolmeldamist valmivad tihedad sfäärilised marjad. Sisetingimustes toimub õitsemine ja vilja puhumine äärmiselt harva.

Caladiumi perekonda kuulub 15 peamist liiki. Vaatleme mõnda neist.

Caladium Humboldt. Just seda liiki ja selle põhjal saadud sorte leidub kultuuris kõige sagedamini. Varreta taim koosneb noolekujulistest kuni 10 cm pikkustest ja umbes 5 cm laiustest noolekujulistest lehtedest, mille keskel asuval tumerohelise leheplaadil on suured hõbedased täpid. Õisik õitseb aprillis, kuid ei köida palju tähelepanu.

Schomburgi kalandium. Taimed eelistavad Brasiilia niiskeid metsi. Ovaalsed lehed kasvavad pikkuseks 15 cm ja laiuseks 12 cm. Esiküljel on leht värvitud hõbepunase tooni roheliste veenidega. Dekoratiivsed sordid:

  • Venosum – ovaalsel rohelisel lehel on äär ja keskveen rõhutatud punasega, külgveenid on kokku kollakate plekkidega;
  • Erythraeum – tumepunasel lehtplaadil asuvad veenide kohal hõbedased mustrid.

Schomburgi kalandium

Caladium Bicolor levinud Antillidel. Seda eristab kuni 30 cm pikkune sagitaalne lehestik, selle värvus on ülekaalus punane, vaarikas, heleroheline. Kõrv ilmub veebruari lõpus.

Kultuuris ei domineeri mitte liigilised kalendrid, vaid hübriidsordid. Nende hulgas on kõige atraktiivsemad järgmised:

  • Rosalie – erkroheline äär on punastel lehtedel nähtav;
  • Roosa ilu – lehe keskosa on värvitud roosaks, serval on roheline äär ja veenid on kokku summutatud erkroosa triibuga;
  • Florida kardinal – läikivad vaarikalehed, mida ääristab lai heleroheline triip;
  • Valged jõulud – lehe hõbedasel pinnal on veenide ääres tumerohelised triibud ja väikesed tumerohelised täpid.

Caladium Bicolor

Kasvav

Kalaadiumi paljundamine toimub vegetatiivsel ja seemnemeetodil. Seemned kaotavad kiiresti idanemisvõime ja kodus on neid peaaegu võimatu saada. Seemikud ei päri emataime sordiomadusi. Põllukultuure toodetakse konteineris, mille pinnas on aroid. Idandage neid temperatuuril + 25 … + 30 ° C kile või klaasi all kõrge õhuniiskuse tingimustes. Võrsed ilmuvad kolme nädala jooksul. Neid piserdatakse regulaarselt sooja puhastatud veega. Kuni sügiseni moodustavad seemikud väikesed sõlmed, mis on võimelised iseseisvaks talvitumiseks.

Vegetatiivne paljundamine toimub tütar mugulate jagamise või juurdumise meetodil. Veebruari lõpus lõigatakse tükkideks suur mitme pungaga mugula. Igas dividendis peaks olema vähemalt kaks neeru. Purustatud söega kastetud ja päeva jooksul kuivatatud viilude kohad. Hiljem istutatakse mugulad spetsiaalselt ettevalmistatud pinnasesse.

Kui hooaja jooksul moodustub beebi ema mugula lähedal, siis kevadel saab ta istutada eraldi potti ja kasvatada iseseisva taimena.

Kalaadiumi on võimalik paljundada petioles. Selleks lõigatakse vars otsast mai lõpus päris ära. Juurige see soojas vees. Kui leheroogade otsa moodustub pisike mugula, siirdatakse see turbasesse mulda. Sügisel ulatub mugula suurus 5-7 mm ja taim läheb seisvasse olekusse.

Koduhooldus

Kodus pole kalaadiumi eest hoolitsemine eriti keeruline. Paraku rõõmustab lill ilusa lehestikuga vaid mõni kuu, kuid ka pärast seda tuleb selle eest hoolitseda puhkeperioodil.

Varakevadel siirdatakse mugulad ümber. Pott peaks sobima sõlmede suurusega. Väikseimaid saab istutada mitu ühte potti, kuid peate jätma neile kasvuruumi. Roosa punkt mugulatel peaks olema peal. Suure levimispõõsa saamiseks istutatakse sõlmed 5-10 cm sügavusele.+

Kalaadiumi jaoks on kõige parem võtta spetsiaalsed mullasegud. Neid eristab kerge struktuur ja kõrge vee läbilaskvus. Pinnase happesus peaks olema neutraalne. Kompositsioon sisaldab tavaliselt huumust ja lehtmaad, turvast, jõeliiva ja natuke sütt.

Caladium valgustus vajab intensiivset, kuid hajutatut. Mida värvilisem on lehestik, seda rohkem on vaja valgust. Otsene päikesevalgus põhjustab kiiresti põletusi. Selle tagajärjel ilmuvad koledad pruunid laigud. Ida-või läänepoolsetele akendele on kõige parem panna caladiumiga potid.+

Optimaalne õhutemperatuur on + 22 … + 27 ° C. Jahutamine temperatuuril alla + 20 ° C on igal ajal ebasoovitav, isegi puhke ajal.

Caladium suudab kohaneda normaalse siseruumide niiskusega. Ta vastab pritsimisele tänulikult. Niiskuse puudumine põhjustab lehtede kuivamist ja kasvukiiruse vähenemist. Vajaduse korral asetatakse põõsaste lähedusse märja paisutatud saviga kaubaalused.

Caladium armastab regulaarset jootmist, kuid väikeste portsjonitena, nii et vesi maas ei stagneeruks. Kastmiste vaheline pealmine maapinna kiht peaks kuivama. Alates augustist, kui lehed hakkavad surema, väheneb jootmine ja lõpetatakse järk-järgult täielikult. Puhkeperioodil on lubatud mulla niisutamine mitme supilusikatäie veega. Kevadel, idude tulekuga, suurendatakse kastmist, kuid väga ettevaatlikult.+

Kalaadiumväetis algab juunis, kui suurem osa lehtedest juba ilmub. Maasse valatakse iganädalane mineraalväetise lahus, milles on palju fosforit, lämmastikku ja kaaliumi. Väetised lakkavad augustist.

Jestas ehk on veits keeruline lugeda, aga väga huvitav taim!