| Blogi postitused

Taas suurepärane toataim oma kaunite õitega!

Kliivia pakub silmailu oma aastaringi rohelisena püsivate, kuni 50cm pikkuste lineaarsete lehtedega. Õige hoolduse korral võlub kliivia ka oma järkjärgult avanevate lehterjate punakasoranžide (on ka kollaseid) õitega, sedasi püsib üks õisik ilusana mitu nädalat.

Kliivia pärineb Lõuna-Aafrikast ja kuulub amarülliliste (Amaryllidaceae) sugukonda.

Lehed on nahkjalt rohelised ning kuni 0,5 m pikkused ja 5 cm laiused.

Õitsema saamine eeldab keskmisest suuremat hoolitsemist, kuid peetakse üldiselt vähenõudlikuks taimeks.

Liigid

  • mattpunane kliivia (C. miniata)
  • Clivia gardenii
  • Clivia robusta
  • Clivia caulescens
  • Clivia nobilis
  • Clivia mirabilis

Toataimena on enim levinud mattpunane kliivia. Õitsemise rohkus ja õisikuvarte arv sõltub taime vanusest.

* Kliivia lepib hästi ka varjulise kasvukohaga, kuid sellistes tingimustes pakub ta vaid leheilu ega õitse.

* Kui soovitakse kliiviat näha õitsemas, oleks sobivaim otsese päikese eest varjatud, kuid valge kuni poolvalge õhurikas kasvukoht ida- või läänesuunda avaneval aknalaual või selle lähedal.

* Kliivia ei ole väga pirtsakas kasvukoha temperatuuri suhtes. Ühtviisi kasvab hästi nii ahi- kui keskküttega ruumides, kus temperatuur on vahemikus +18…+22°C. Talvel, mil taim puhkab, võiks temperatuur olla siiski veidi madalam, kuid mitte alla +12°C.

* Kliiviat kasta kevadest suve lõpuni rikkalikult, kuid lasta kastmiskordade vahel mullapinnal veidi kuivada. Vältida läbivettimist ja alusele kogunevat seisvat vett.Suvisel ajal võib taimelehti piserdada. Talvisel puhkeperioodil kasta harva, vaid niipalju, et taim ei kuivaks ega lehed närtsiks.

* Väetada mõõdukalt pärast õitsemist kuni puhkeperioodi saabumiseni. Puhkeperioodil kliiviat ei väetata.

* Kliivia puhkeperiood algab suve lõpus ja kestab umbes kuus kuni kaheksa nädalat. See aeg on oluline õiepungade moodustamiseks. Peale puhkeperioodi hakatakse taas vähehaaval rohkem kastma.

* Et kliivia lihakaid juuri mitte häirida, istutatakse teda ümber ettevaatlikult ja harva, 2-3 aasta järel ning pärast õitsemist. Istutuspott peaks olema võimalikult väike, see aitab kaasa rikkalikumale õitsemisele. Istutusmullaks sobib vett hästi läbilaskev kompostimuld, kuhu on liiva sisse segatud.

* Kliivia ei talu äärmuslikke asukohavahetusi ega sagedast pööramist.

Kellel on soovi, siis kirjutage meile võimalus tellida!