| Blogi postitused

Üks uhke jõulutaim on ka ratsuritäht. Kes soovib siis külastagu meie poode võimalus soetada nii potilille kui lõikelillena!

Ratsuritäht on Eestis armastatud potitaim, mis pakub oma värvikirevate õitega palju ilu. Eriti populaarne on ratsuritähte ajatada õitsema jõuluajaks. Kuidas seda kaunist taime kasvatada ning millele tähelepanu pöörata, et ratsuritäht pakuks silmailu mitmeid aastaid.Ratsuritähti on kokku umbes 70 liiki. Eesti aedades ja kodudes kasvavad neist meilegi tuntud lumi- ja märtsikelluke, nartsiss, kliivia, kriinum jt. Ratsuritähti toataimedena tuntakse peamiselt hübriide, mida kasvatatakse Lõuna Aafrikas suurtel pindadel avamaal ja tuuakse kuivade sibulatena Euroopasse, kus neid saab ka lillepoodidest osta ja kodus ise ajatada. Enamus ratsuritähe sibulaid jäävad 5-12 cm suuruseks ning taimed ise kasvavad 30-90cm kõrguseks.Kõige toredam on ratsuritähega tutvumist alustada talvel. Tavaliselt istutatakse sibul potti kas sügisel või varatalvel. Kauplustes müüdavatel sibulatel on õiealgmed juba olemas. Kui toome koju puhkava, ilma lehtedeta sibula, saame jälgida kogu taime elukäiku esimeste lehtede kasvama hakkamisest õitsemise lõpuni.

Erinevatel ratsuritähe sortidel on õie värv ja kuju ning lehtede tugevus erinevad. Ratsuritähe õied võivad olla valged, roosad, punased või kollased, ehkki viimaseid Eesti poodides kohtab harva. Mõned õied on ühevärvilised, teised triibulised või õieneelus eredama laiguga. Viimasel ajal on aretatud veelgi põnevamaid sorte, näiteks täidisõitega. Igal õisikuvarrel võib omakorda olla 2-3 õiekellukest. Seest õõnsad õisikuvarred ei arene ratsuritähel üheaegselt, vaid üksteise järel, mis võimaldab õieilu nautida pika aja vältel. Jahedamas ruumis on ratsuritähe õied kauem avatud, kui soojas toas. Kui õied on närtsinud, siis lõigatakse õievarred ära, sest kui jätta need lõikamata, siis hakkavad need seemneid kasvatama ja see kurnab sibulat.

Ratsuritäht on üks talve kaunimaid õitsejaid, mis võiks elada aastaid. Kuidas taime hooldada?

Harilikult õitseb ta jaanuarist aprillini, kuna tema kodumaal Lõuna-Ameerikas on siis suvi. Õigel hooldamisel annab ta tüsedast sibulast 2-4 õisikuvart ning võib vastu pidada üle 10 aasta.

  • Õitsvale või nuppudega taimele otsi toas võimalikult valge koht.
  • Kasta taime õienuppude moodustumisest kuni õitsemise lõpuni nõrga väetislahusega.
  • Et taim ei peaks seemnete moodustamisele energiat kulutama, lõika äraõitsenud õisikuvars kohe maha.
  • Õitsemise ajal tuleb taime kasta rikkalikult, kuid nii, et vesi ei satuks sibulale. See võib soomuste vahele sattudes mädanikku põhjustada.
  • Taime võib ümber istutada igal aastal kohe pärast õitsemist. Selleks on parim kasutada spetsiaalset mulda, mida soovitatakse aianduskeskustes.
  • Taimed võib suveperioodil õue poolvarjulisse kohta viia, väetama peaks kogu suvise kasvuperioodi.
  • Augusti algul tuleb lõpetada väetamine ja vähendada järk-järgult kastmist, kuni lehed koltuvad.
  • Pärast lehtede koltumist kata sibulad näiteks tagurpidi lillepottidega ja pane jahedamasse toanurka.
  • Kui tekkinud õievars on 3cm pikk, tuleb taime kasta, kui see on veel paar sentimeetrit juurde saanud, tõsta taim valgesse ja kasta regulaarselt väetisega kogu õitsemise aja.

Kellel on soovi, siis julgelt tulge meile külla või tellige e-poest kontaktivabalt otse koju!