
Täiesti tundmatu taimega minu jaoks tegemist, aga selleks me olemegi, et uurida mida põnevat taimeriigis kasvab.
Columnea on u. 200 liiki epifüütseid ürte ja põõsaid õistaimede perekonda Gesneriaceae, mis on pärit troopilisest Ameerikast ja Kariibi merest. Torukujulised või kummalise kujuga lilled on tavaliselt suured ja erksavärvilised – tavaliselt punased, kollased või oranžid -, mis mõnikord meenutavad kuju järgi kala
Seda dekoratiivset ripplille nimetatakse inglise keeles kuldkalataimeks, sest selle erkoranžid õied meenutavad justnimelt neid kalakesi. Meie kliimas sobib kolumnea pigem toas kasvatamiseks, sest vajab soojust.
Silmatorkava õievärvi ja kauni lehestikuga kolumnead (Columnea) pälvivad taimeärides üha enam tähelepanu. Kui kolumneale luua soodsad kasvutingimused, upub ta oranzhidesse või punastesse õitesse ning temast saab üks kaunimaid õitsvaid ripptaimi. Osa liike õitseb suvel ja sügisel, osa talvel. Potitaimena on kolumnea enamasti rippuvate väheharunevate vartega taim. Pikad kahehuulelised õied on tavaliselt ühekaupa lehekaenlas. Toas vajab kolumnea aastaringselt sooja ja valget kasvukohta. Suvel varja teda ereda päikese eest, asetades ta suuremate taimede taha või idapoolsele aknale.
Suvel võib kolumnead piserdada sooja puhta veega, kaks korda kuus väeta õitsvatele taimedele mõeldud täisväetiselahusega. Ümber istutada võib kolumnead igal kevadel, mullasegu olgu õhurikas. Suveks taime õue ei viida.
Kolumnead on troopilisest Ameerikast pärit gesneerialised. Perekonda kuulub 75 liiki kauneid epifüütseid põõsaid ja liaane, keda looduses tolmel-davad koolibrid. Eestis kasvatatakse kõige sagedamini oivalist, hunnitut, väikselehist ja Mortoni kolumneat (C. gloriosa, C. magnifica, C. microphylla, C. mortonii), harvem värd- ja paelkolumneat (C. x kewensis, C. linearis).
Nii, et kes soovib midagi teistsugust omale soetada, siis miks mitte just kolumnead.