| Blogi postitused
Värd-kukehari 'Herbstfreude'
Pildil värd-kukehari

Kaunid õied püüdavad koheselt pilku, aga millega on tegemist uurime lähemalt!

Sügisest aeda kaunistavad väga eriilmelised kukeharjad, kes pakuvad nii lehe- kui ka õieilu.

Kukeharjade valik on tõesti üllatavalt lai. Looduses on kukeharjadel tähtis osa erosiooni takistajatena. Nad kasvavad enamasti liivastel muldadel, mis kiiresti läbi kuivavad. Tänu oma jäigale kasvukujule seovad nad hästi muldi, vähendades sellega erosiooniohtu.
Kõik kukeharjade liigid suudavad elada ka kehvades tingimustes ning sobivad seetõttu hästi ripp-pottidesse, kiviktaimlasse või kruusa-aeda. Nende paksud ja lihakad lehed on kohastunud oma kudedes vett talletama.  Sageli saab neile saatuslikuks hoopis juuri mädandav liigniiskus. Enamik kukeharju eelistab avatud päikesepaistelist kasvukohta, kuid on ka neid, kes kasvavad poolvarjus. Enamasti müüvad aiakeskused meie talvetingimustele vastupidavaid liike.
Eri allikate andmeil tuntakse maailmas 350-400 liiki kukeharju (Sedum), nii ühe kui kaheaastaseid taimi või püsikuid, poolpõõsaid või põõsaid. Eestis on looduslikult levinud 4 liiki: harilik kukehari Sedum acre, valge kukehari S. album, suur kukehari S. maximum ja verev kukehari S. telephium.

Osa kukeharju on laiuvad ja madalad pinnakattetaimed, aga teised liigid võivad kasvada ka kuni meetrikõrguseks. Lehed on neil paksud, lansetjad, munakujulised või elliptilised. Viie kroonlehega tähtjad õied varieeruvad valgest ja kollasest purpurseni.
Kukeharjadest on aretatud hulganisti sorte ja kultuurseid hübriidvorme tuntakse sageli vaid sordinimega, vanemliike nimetamata. Kõiki liike saab kogu vegetatsiooniperioodi jooksul paljundada seemnete teel, kuid kergesti lähevad nad kasvama ka igas mõõdus pistikutest.

Veel üks tähtis tõdemus: kukeharju ei kahjusta eriti kahjurid ega haigused.

KÕRGED KUKEHARJAD

Kõrgeid kukeharju istutatakse tihedusega 4-5 taime ruutmeetrile. Nad sobivad hästi kokku mitmesuguste kõrrelistega, samuti saab neist dekoratiivseid madalaid hekke ja ääriseid. Kõik kõrged kukeharjad eelistavad päikesepaistelist kasvukohta, kuid kasvavad hästi ka poolvarjus tavalises aiamullas.

Sedum ‘Herbsfreude’ sün. ‘Autumn Joy’ on üks vanimaid ja levinuimaid kõrgeid kukeharjasorte meie aedades. Õied on karmiinroosad ja õisikud hästi suured. Õitseb septembris kuni külmadeni välja. Ilusad helerohelised lehed on aga kogu suve dekoratiivsed. Kõrgus 40-50 cm. Väga hea lõikelill ja sobib lillekimpude täienduseks.

‘Matrona’ on punakate lehtede ja heleroosade õitega. Kõrgus 40-50 cm.  

Vereva kukeharja sort ‘Munstead Dark Red’ S. telephium on kuni 30-40 cm kõrgune tumerohelise ja punase segus lehtedega. Õitseb purpurpunaste õitega septembrist kuni külmadeni. Talub hästi tuuliseid kohti. Hea lillekasti ja amplisse.

Sedum ‘Purple Emperor’ kasvab kuni 40 cm kõrgeks, õitseb juunist augustini. Õied hele-lillakasroosad, jagunenud, lehed mustjaspunased. Üks tumedaima lehestikuga sorte.

Kaunis kukehari S. spectabile kasvab kuni 45 cm kõrgeks. Hallikasrohelised lihakad lehed tipnevad erkroosade õitega. Talub hästi külma ja kuivust. Sordil ‘Stardust’ on rohelised lehed.

MADALAD KUKEHARJAD

Madalad kukeharjad on kõik head pinnakattetaimed. Oma kodumaal on nad enamasti igihaljad, kuid meil kahjuks mitte.

Kollased õied

Selski kukehari S. selskianum õitseb arvukate kuldkollaste õitega augustist septembrini. Rohelised lehed katavad hästi maapinda. Suurepärane ääristaim, sobib hästi kõikjale, kus on minimaalseltki mulda. Talub hästi kuiva, kuid kasvukoht olgu päikesepaisteline. Kuni 15 taime/m², aga võib ka vähem, sest kasvab hästi kiiresti.

Kamtšatka kukehari ’Variegatum’ S. kamtschaticum on väga ilus sort. Punaste emakatega kuldkollased õied, roheliste lehtede servad valged, mõnikord roosakad või siis kollakad. Kõrgus 10 cm. Hea külmakindlusega, seetõttu võib teda julgelt istutada haljastusobjektidele, kuhu aedniku käsi iga päev ei jõua.

Sordi ‘Weihenstephaner Gold’ S. kamtschaticum kuldkollased õied on oranžika varjundiga. Lehed tumerohelised, punakate laikudega. Taimi läheb 9-12 tk/m² . Sageli pakutakse ka toalillena, sest on hea amplitaim. Külmakindel, hea pinnakatja.

Nizza kukehari S. sediforme sün. S. nicaeense on kompaktse, hästi harunenud kasvukujuga. Intensiivselt sinised lehed. Õitseb helekollaste õitega juunis-juulis. Sordil ‘Silver’ on hõbehallid, sordil ‘Aurea’ kollased lehed. Meil uudistaim. Oma kodumaal Prantsusmaal kasvab kuni 30 cm kõrguseks, meil jääb poole madalamaks. Istutada kõrgemale kasvukohale, kuhu ei kogune liigselt vett ei suvel aga ka talvel. Meil vajab kindlasti talvekatet. Võib panna ka potti ja viia talveks jahedamasse ruumi, näiteks verandale.

Kalju kukehari S. rupestre e. S. reflexum kasvab kuni 15 cm kõrgeks. Tihedat vaipa moodustav liik, pisikesed hallid lehed silinderjalt paksud. Kollased õied moodustuvad kas varakevadel või hilissügisel. Kiirekasvuline taim võib enda alla võtta kuni pool meetrit, järelvalveta jäädes metsistub. Kasvab ka poolvarjus. Taimi kuni 15 tk/m².
 

Roosad või punased õied

Roomav kukehari S. spurium on meie aedade vana ja tuntud püsik, kasutatud ohtralt ka kalmistutel  pinnakattetaimena. Seal, kus muru ei kasva ja mullastik kehvavõitu, kuid valgust piisavalt, võib pinna edukalt täita roomava kukeharjaga. Õisikute läbimõõt kuni 7 cm, lehed rohelised, ümarrombjad.

Sortidel ‘Purpureum’ ja ‘Fuldaglut’ lehed tumepunased, õied roosad kuni punased. Õitsevad juunist augustini. Kõrgus kuni 20 cm. Ilusad ja efektsed ääristaimed.

Sort ‘Vodoo’ on tumepunaste lehtedega, õitseb mais-juunis roosade õitega. Kõrgus kuni 20 cm. Väga hea pinnakatja ja ääristaim, kasvab ka kehvades tingimustes ja poolvarjus. Taimi 9-16 tk/m².

S. pulchellum ‘Sea Star’ õitseb väga omapäraste, meritähte meenutavate õrnade roosade õitega. Kõrgus kuni 30 cm. Kasvatatakse nii ühe- kui mitmeaastase taimena. Esimesel juhul on kaunis amplites ja pottides. Külmaõrn, vajab kindlasti talvekatet ning sobib pigem taimehuvilise koduaeda.

Sedum ‘Bertram Anderson’ on tumepurpursete lamedate ovaalsete lehtedega aeglaselt kasvav pinnakatja. Kasvab kuni 20 cm kõrguseks. Õitseb kahvatulillade-roosade õitega suvelõpust kuni hilissügiseni. Külmakindel ning sobib ideaalselt amplisse.

Sieboldi kukehari S. sieboldii. võlub äärmiselt omapärase ja dekoratiivse lehestikuga. Ümmargused sinakasrohelised suured lehed asetsevad hõredalt lamavatel vartel. Õitseb septembris roosade õitega. Sobib kasvukohale, kus napib mulda. Kõrgus 20 cm, istutades kulub kuni 20 taime/m².

Sordil ‘Mediovariegatum’ on roheliste servadega kahvatuvalged lehed.

Valged või peaaegu valged õied

Valge kukehari ‘Coral Carpet’ S. album on sügisaias tõeline kalliskivi. Kuni 10 cm kõrgused, kitsad silindrikujulised punakad lehed ja valged õied. Moodustab maapinnal tiheda katte, mis õitseb juunist kuni augustini. Taimi 5-7 tk/m².

Nevi kukehari ‘Silver Frost’ S. nevii on USA lõunaosariikides avastatud haruldane liik, mille halle rosetikujulisi lehti kroonivad kesksuvest alates valged õied, hiljem kaunistavad taime punased seemned. Meil uudistaim.

Olen neid nii mõnesgi aias kohanud ja praegusel hilissügis hooalaj kasvavad!