| Blogi postitused
Pildil siis üks linnupiima sorte.

 Pildil siis on üks kaunitest linnupiima sortidest, kuldne linnupiima õied on oranzid.

Linnupiim on hüatsindiliste sugukonda arvatud taimeperekond. Eestis kasvab üks sellesse perekonda kuuluv pärismaine liik: sarik-linnupiim.

Sarik-linnupiim (Ornithogalum umbellatum) on hüatsindiliste sugukonda kuuluv rohttaim.

Ta on püsik, millel on maa-alused mugulad pikkusega 15–25 mm ja läbimõõduga 18–32 mm. Õied paiknevad 8–20 kaupa sarikates. Kuus kroonlehte on valged, välisküljelt kergelt rohekad või rohelise triibuga, 15–22 mm pikad ja 4–8 mm laiad. Taim õitseb juuni algusest alates.

Algselt pärineb Vahemere maadest. Kasvatatakse aedades ilutaimena ja on Eestis kohati naturaliseerunud, sest paljuneb vegetatiivselt kiiresti.

Kuldne linnupiim on tumeroheliste süstjate lehtede kohal kõrguvad justkui säravoranžid tähekesed. Seda kirjeldab hästi ka taime inglise keelne nimetus – sun star (päikese täht). Tegemist on Lõuna-Aafrikast pärit kauniõielise, kuid mürgise sibultaimega.

2-3 cm läbimõõduga säravoranže (ka kollaseid, valgeid) õisi on ühte kobarasse koondunud kuni 20. Järk-järgult avanevate õite tõttu kestab õitsemine pea kaks kuud.

Kasvamiseks ja edukaks õitsemiseks vajab taim palju valgust, seetõttu edeneb ta paremini lõunakülge avaneval päikselisel aknalaual. Väheses valguses moodustuvad lehed on kitsad ja helerohelised, õielootus on kasin või puudub hoopis.

Kasta korralikult, kuid vältida liigniiskust ja alusele kogunevat vett. Liigniiskuses on mädanikud kerged tulema. Kastmiskordade vahepeal lasta mullapinnal veidi taheneda, kuid mitte lasta mullal päris ära kuivada.

Poest ostetud või äsja ümber istutatud taimi pole vaja väetada. Edasi, kasvuajal väetada tavalisest poole lahjema täisväetise lahusega umbes kord kuus kasvuperioodil.

Peale õitsemise lõppu, mil lehed hakkavad tasapisi kolletuma, taime enam ei väetata ja vähendatakse ka kastmist. Kui lehed on päris kuivanud, lõigatakse nad ära ning lõpetatakse vähenegi kastmine. Taimel algab puhkeperiood. Sel ajal taime mitte kasta ja poti sibulaga võib asetada pimedasse.

Sügise saabudes võib sibulad uude mulda istutada. Peale ümberistutamist hoida potti sibulatega veidi jahedamas kuni jaanuarini, misjärel asetatakse taas sooja ja valgesse kohta. Tasapisi, nii kuis taim kasvab, suurendada ka kastmist.

Parim istutusmuld on vett hästi läbilaskev, selle võib segada ise (nt 1 osa kompostimulda ja 2 osa liiva) või kasutada kaktustele mõeldud mulda. Istutuspoti põhjas peaks olema kindlasti drenaažikiht.

Kaunis lill leiab rohkelt kasutust floristikas ja vahel võib teda kohata ka potilille ja lõikelillena lillepoodides.