| Blogi postitused

Palju kauneid õisi, ma ei tea kas teie imestate, aga mina vahepeal küll, et kui palju on imeilusaid õisi ja taimi meie taimeriigis üle maailma.

Ontsiidiumil on palju põneva välimusega sorte. Orhideesõprade rõõmuks saab neid kõiki kodus edukalt kasvatada.

Ontsiidiumi (Oncidium) arvukad hübriidid on tänulikud õitsejad, kes ei esita lillesõbrale suuri nõudmisi. Sordid varieeruvad nii väliskuju, mõõtmete kui ka õite värvi poolest.

Kollased laia huulega ontsiidiumisordid jätavad mulje, nagu hõljuks taime kohal terve parv kahara seelikuga kentsakaid tantsijatare. Õied võivad taimel püsida kuude kaupa, hästi säilivad nad ka lõigatult.

Väikesekasvulise ontsiidiumi ‘Tiny Twinkle’ õied mähivad taime aga õitsemisajaks lõhnavasse roosamanna värvi pilve.

Ontsiidiumid on pärit Ameerika troopilistest ja lähistroopilistest piirkondadest. Nende hulgas leidub nii puudel, maapinnal kui ka kaljudel kasvavaid liike. Perekonna nimi tuleb kreeka keelest: oncos tähendab polstrit või vohangut, vihjates huule alusel olevale näsalisele mõhnale, eidus on tõlkes kuju.

Kuigi ontsiidiumid on väga valguslembesed taimed, võib keskpäevane kevadine päike neile siiski liiga teha. Kevadel ja suvel eelistavad nad mõõdukat soojust, niisket õhku ning üsna rikkalikku kastmist. Väetage oma taime kord kuus ka orhideeväetisega.

Südasuveks võite ontsiidiumi välja viia. Ettevaatlik olge aga vihmade ajal, sest tema noored võsud lähevad kergesti mädanema. Alates septembrist ärge taime enam väetage. Hoidke ka muld veidi kuivem, et moodustuksid õiepungad. Õitsemise ajal kastke mõõdukalt, pärast õitsemist andke talle mõneks nädalaks peaaegu kuiva puhkeaega.

Talveks valige taimele veidi jahedam (16-18º) kasvukoht. Siis olge kastmisega eriti ettevaatlik, sest ontsiidiumi juured on väga õrnad ning kipuvad talvel märjas mullas mädanema.

Ontsiidiumi kasvatage epifüütsete orhideede mullas ning suhteliselt väikeses potis või korvis. Taim istutage ümber paari-kolme aasta tagant või siis, kui muld on muutunud pudiks. Paljundada saate teda jagades.

Mis seal ikka julget pealehakkamist kallid rohenäpud.