| Blogi postitused
Kestvik

Ei teagi mida öelda, vaatame aga lähemalt mida ta enda kohta kõneleb.

Ka väikesed toataimed on efektsed ja pilkupüüdvad, nagu näiteks väheldast kasvu ja vähenõudlik taimeke laudjas kestvik.

Toreda välimusega Kanaari saartelt pärit taim, laudjas kestvik (Aeonium tabuliforme) meenutab tõepoolest rohelist taldrikut. Ka inglise keelne nimetus viitab taime veidi eriskummalise välimusele – Saucer plant või Dinner plate.

Laudja kestviku rosett on peaaegu täiesti lame. Tema silmapaistvalt rohelised lehed (lehti võib olla 100-200 või enam) asetsevad tihedalt üksteise peal, meenutades sedasi kiviplaatidega kaetud katust. Taime kõrguseks on 2-5 cm, mitte enam. Läbimõõt võib ulatuda aga kuni 30 cm-ni. Õitsema hakkab taim 2-3 aastal, ajades roseti keskelt välja paarikümne sentimeetri pikkuse õievarre. Tähekesesarnased õied on helekollakad. Peale õitsemist taim sureb.

Kasvukohaks sobib soe ja päikeseline, lõunasuunda avanev aknalaud. Varakevadel kaitsta taime vaid eredate kõrvetavate päikesekiirte eest. Suvel võib taime ka õue viia. Talvel jälgida, et aknalaua temperatuur ei langeks alla +10° C.

Kuigi kasta tuleks regulaarselt, ei maksa sellega üle pingutada – liiga märjas mullas läheb taim ruttu mädanema. Mõistlik oleks enne järgmist kastmiskorda lasta mullapinnal veidi kuivada. Üksikud vahele jäänud kastmiskorrad elab taim kenasti üle. Talvel kasta vähe, vaid niipalju, et lehed krimpsu ei tõmbaks.

Väetada tagasihoidlikult ja ainult aktiivsel kasvuperioodil. Selleks sobib kaktustele mõeldud väetis.
Taimetervisele tuleb kasuks ka kui kasutada istutamiseks vett hästi läbilaskvat ja kerget mulda. Hästi sobib kaktustele mõeldud istutusmuld, istutuspoti põhjas võiks olla ka jämedamast kruusast või kergkruusast drenaažikiht. Ümber istutada kevadel, veebruaris-märtsis. Paljundada saab seemnetega, aga võib proovida ka lehepistikutega paljundamist.

Pildil laudjas kestvik