| Blogi postitused
Meelespead

Kasvab 5 kuni 25 cm kõrguseks, Jaapanis 30 kuni 50 cm kõrguseks. Sageli kasvab tihedate põõsastena. Lehed on ovaalsed ja mõlajad, alumine pool on karvane. Õiekroon on ratasjas, läbimõõt 6-9 mm. Õied on tasased. Õied on intensiivselt eresinised, mõnikord valkjad. Võivad olla ka valged, punakasvioletsed või roosad. Õitseb kevadel ja suvel (aprill kuni september).

Euroopas kasvab looduslikult Alpides, Apenniinides, Stara planinal ja Püreneedes (alpiinne kasvukoht), Väike-Aasias rohumaal ja metsas. Kasvab ka Alaskal, Jaapanis kõikjal sage. Mägedes kasvab 1500–2800 m kõrgusel.

Aianduses loetakse aed-lõosilma püsikuks või kaheaastaseks taimeks. Kevadise aia kaunistamiseks pannakse aed-lõosilmad kokku kirikakarde, aedkannikeste, nurmenukkude ja sibullilledega. Kasvab varjus või poolvarjus, niiskuselembene, eelistab viljakat mulda. Külmakindluse klass on 3A kuni 9A.

Külvatakse kevadel või juunist augustini poolvarju, jaotatakse pärast õitsemist. Raske lõimisega muldadel istutatakse kevadel, mujal võib istutada ka sügisel. Isutamisel peaks taimevahe olema 15 cm. Hooldamine seisneb äraõitsenud õite eemaldamises.

Meie looduses kasvab vähemalt seitse lõosilma liiki. Suureõielisi, mis lillenoppija tähelepanu pälvivad on vaid kaks: mets-lõosilm ja juunikuus õitsemist alustav soo-lõosilm. Ülejäänud liigid on sedavõrd pisikeste õitega või madalad, et jäävad suures osas lihtsalt märkamata.

Nimest hoolimata kasvab mets-lõosilm inimeste poolt mõjutatud kohtades: parkides, kalmistutel, aedades või tee- ja metsaveertes ning puisniitudel, aga ikka kuivemates kasvukohtades.

Õitseaeg saabub maikuus ja kestab kogu juunikuu vältel. Lõosilmad on mitmeaastased taimed, kuid pole eriti pikaealised oma kasvukohtadel. Õied helesinised, vahel ka valged või roosad.

Paljudes keeltes kutsutakse taime hella nimega – “ära-unusta-mind” või “meelespea”. Selle nimega kutsutakse ka mets-lõosilma, aga just soo-lõosilm peaks see õige “meelespea” olema.

Soo-lõosilmad (Myosotis scorpioides) kasvukohad on niisked kraavi- või ojakaldad ja nagu juba öeldud algab nende õitseaeg juunikuus. Taim on mets-lõosilmast lopsakam ning õiteski on pisikesi erinevusi.

Kui Teie koduaias leidub meelespeasid tehke õitest pilte ja saatke meile. Saame kõik imetleda seda ilu:=)