| Blogi postitused

Hüatsindid muutusid Ees- ja Väike-Aasias juba 15. saj tunnustatud kultuurtaimeks. Taimed kuuluvad hüatsindiliste (Hyacinthaceae) sugukonda. Perekonnas on kolm liiki, aga sorte on üle 2000, Eestis kasvatatakse umbes 80 sorti.

Muscari on Euraasiast pärit mitmeaastaste sibulataimede perekond, mis toodab kevadel viinamarjahunnikuid meenutavaid tihedaid, enamasti siniseid, urnikujulisi õisi. Perekonna üldnimetus on viinamarjahüatsint, kuid neid ei tohiks segi ajada hüatsintidega

Metshüatsint on tuntud oma õrna, kuid iselaadse lõhna poolest. Aastast aastasse võite loota viinamarjahüatsintidele, et varsti pärast lume sulamist lille-, sinise, valge või kollase õie võlukepp lahti harutada. Üks hõlpsamini kasvavaid sibulaid, viinamarjahüatsindid naasevad aastakümneteks, neid tuleb jagada vaid iga 3–5 aasta tagant. Nende 4–8-tolliste kõrguste lillede pärismajasordid arenevad hüljatud talukohtade lähedal, saates igal kevadel uusi lilli ilma aedniku abita. Pidage meeles, et viinamarjade hüatsindid levivad kiiresti ja võivad saada invasiivsed, kui neid ei istutata õigesse kohta.

Tutvuge paljude viinamarjahüatsintvärvidega, sealhulgas kahetoonilised Muscari latifolium ja ‘Valerie Finnis’ taevasinised lilleõied.