| Blogi postitused

Suurepärase maitsega ja vitamiinidega ananass. Meil kasvatatakse teda toataimena.

Ananass on Lõuna-Ameerikast pärit bromeelialiste (Bromeliaceae) sugukonda kuuluv taim.

Kitsaste jäikade hambuliste lehtedega. Teatud sortidel on triibuliste vöötidega ääristatud lehed. Kasvab suhteliselt suureks, kodustes tingimustes jääb taim kasvult siiski väiksemaks. Sisekujunduses tihtikasutatav tänu vähenõudlikkusele ja huvitavatele toonidele.

Liike on perekonnas 8.

  • harilik ananass (A. comosus)
  • ananass (A. Mill.)
  • kattene ananass (A. bracteatus)

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema 25-30 kraadi ja ruum õhurikas. Talvel võib hoida jahedamas (15-18 kraadi). Eelistab sooja mõõdukalt niisket ruumi (mitte alla 16 kraadi).

Valgus

Kuna taimel ei ole puhkeperioodi, vajab kogu aeg palju päikesevalgust (eriti õitsev taim). Suvel vältida otsest päikesevalgust.

Kastmine

Suvel kasta sagedamini, talvel harvem (3 korda kuus). Mida jahedam on toatemperatuur, seda kuivemana tuleb taime hoida. Samas ei tohiks lasta mullapallil täiesti läbi kuivada ühelgi aastaajal. Kastmisel kasutada pehmet toasooja vett. Liigne kastmine võib kaasa tuua juurte mädanemise.

Väetamine

Kasvuperioodil väetada kord kuus kasutades lahjat ja vähese lämmastikusisaldusega väetiselahust.

Õitsemine

Õitseb kuid. Pärast õitsemist taim tavaliselt närtsib. Samas kasvatab tütartaimed, millised on võimalik istutada peataimest eraldi. Jälgida tuleb, et tütartaimedel oleksid juured enne ümberistutamist alla kasvanud.

Vili on söödav sisaldades palju A-vitamiini. Taim kasvatab vilja alates 2. eluaastast. Siseruumides kasvatades ei ole vili tavaliselt söödav.

Ümberistutamine

Taime võib kevadel ümber istutada vett hästi läbilaskvasse jämestruktuursesse substraati, mis on nõrgalt happelise reaktsiooniga.

Paljundamine

Taim kasvatab tütartaimed ning need võib peale juurte tekkimist peataimest eraldi potti istutada. Paljundada saab ka pistikutega.

Söödava puuviljana tuttav ananass on ka eksootiline ja kaunis toataim. Ananassil on hallikasroheline lehekodarik, mille keskelt tõuseb taime krooniks õievarre tipus olev vili. Ananass on vähenõudlik toataim, tuleb vaid jälgida, et toatemperatuur oleks piisav.

Ananass on troopikas kasvav rohttaim. Ka selle mahlast käbikujulist ladvaõisikut ehk rüüsvilja kutsutakse ananassiks. Taime kodarikus asetsevad lehed on jäigad ja teravate servadega. Kodariku keskelt kasvab välja tugeva lehekodarikuga lõppev jämeda varrega õisik. Ladvakodarikust allpool paiknevast tihedast õisikust moodustub käbitaoline vili. Õied on sinakaspunased ja kasvavad tähkja rühmana lühikese varre ülaosas väikesest ladvakodarikust allpool. Looduses kasvab taim umbes meetrikõrguseks, toataimena kasvatatavad ananassid on umbes 30-50 cm kõrged.

Troopilise taimena vajab ananass soojust, valgust ja ühtlast niiskust. Taime asukoht peaks olema valgusküllane või päikeseline ja toatemperatuur üle 20 kraadi, suvel võib ananassi viia 22-25-kraadise temperatuuri kätte. Toataimena meeldib ananassile kasvada liivaseguses mullas, seega on sobiv muld Kaktuse- ja Sukulendimuld.

Kellel on huvi ananassi kasvatada, siis kirjutage meile saab tellida teile just sobiva ananassi puu!