| Blogi postitused
Pildil sort kõrge araukaaria

Esmapilgul vaadates võiks arvata, et tegemist on kuusega, aga ei ole. Uurime lähemalt mida põnevat tema kohta teada saame.

On igihaljaste okaspuude perekond araukaarialiste sugukonnast.

Perekonda kuulub 19 liiki, millest 13 on Uus-Kaledoonia endeemid. Ülejäänud araukaarialiigid kasvavad Ida-Austraalias, Uus-Guineal, Norfolki saarel ja Lõuna-Ameerika lõunaosas. Uus-Kaledoonial on nad säilinud saare suhtelise eraldatuse ja stabiilsuse tõttu.

Araukaariad on reliktid. See perekond kujunes välja juba varases keskaegkonnas. Kuni kriidiajastu lõpuni oli see ka põhjapoolkeral levinud.

Araukaariad on massiivse püstise tüvega puud, mis kasvavad 30–80 meetri kõrguseks. Oksad on horisontaalsed; kasvavad männastena ning on kaetud nahkjate okastega. Mõnel liigil on okkad laiad, lehetaolised.

Enamik liikidest on kahekojalised, aga mõned ka ühekojalised või muudavad sugu oma eluajal.

Emaskäbid kasvavad tavaliselt täiesti puu ladvas, on ümmargused ja 7–25 cm läbimõõdus. Neis on 80–200 suurt söödavat seemet, mis meenutavad seedripähkleid, aga on suuremad. Isaskäbid on väiksemad, 4–10 cm pikad ja kas kitsad või silindrilised, 1,5–5 cm läbimõõdus.

Araukaariad kasvavad metsas ja makjas, eelistades avatud paiku.

Paljudele inimestele on kõige tuntum sellesse perekonda kuuluv liik tšiili araukaaria, mille teaduslik nimi on Araucaria araucana. See nimetus tuleneb Kesk-Tšiilis ja Edela-Argentinas elavate maputšede hispaaniakeelsest nimest Araucano. Sellest on pärit ka maputšede eestikeelne paralleelnimetus “araukaanid”. Selle rahva eluala hõlmas tšiili araukaaria põhilise levila ja rahva järgi on ka puu nimetatud. Maputšede omakeelne nimetus araukaariate kohta on Pehuén ja mõned maputšed nimetavad iseennastki nimega pehuenches (‘Pehuéni inimesed’), sest nad koguvad suurel hulgal araukaariaseemneid söögiks.

Mõnda araukaarialiiki kasvatatakse ilutaimena omapärase, sümmeetrilise võra poolest. Mõnel liigil, näiteks brasiilia araukaarial ja Cunninghami araukaarial on väärtuslik puit. Paljudel liikidel on söödavad seemned.

Brasiilia ja tšiili araukaariat kasvatatakse Musta mere kaldal ja Kaukaasias ja Krimmis vabas õhus. Kõrget ja Bidwilli araukaariat kasvatatakse ka kodudes ja palmimajades.

Kui tingimused lubavad, võib traditsioonilise jõulupuu asemel tuppa tuua araukaaria, mis on rahvakeeli tuntud ka kui toakuusk.

Kõrge araukaaria (Araucaria heterophylla) on pärit Norfolki saarelt, kus ta vabas looduses võib kasvada kuni 65 meetri kõrguseks puuks. Okaspuude iidsesse perekonda araukaaria (Araucaria) kuulub koos kõrge araukaariaga 18 liiki. Neid leidub kasvamas Lõuna-Ameerikas, Austraalias ja Vaikse ookeani saartel.

Araukaaria paistab silma oma dekoratiivsusega, oksad paiknevad puul sirgelt selgete männastena, okkad on pehmed ja säravalt rohelised. Kogu taim omab veidi püramiidjat kuju ja meenutab kuuske.

Araukaaria sobib kasvama kohta kus oleks jahe ja piisavalt valgust (nt talveaed). Kui valgusolud on ebapiisavad venivad oksavahed välja. Samas ei tohiks araukaaria jääda suvise otsese päikese kätte ega jääda liiga varjulisse kohta. Kasvukoht peaks olema ka õhurikas. Suitsuseid ruume ei talu araukaaria üldse, okkad muutuvad kollaseks ja hakkavad pudenema.
Kasvukoht peaks olema jahe, temperatuuriga +10…+17°C, talvisel puhkeperioodil veelgi madalam, umbes +5…+10°C. Liiga soojas ja kuivas ruumis võivad okkad pudenema hakata.

Araukaaria juurekava on nõrk ja seetõttu mullapallil kastmiskordade vahel mitte lasta ära kuivada, vältida ka ülekastmist. Kasta pehme ja toasooja veega. Suvel kasta rohkem, talvel jahedates ruumides harvem. Araukaariale meeldib piserdamine. Väetamisega olla väga tagasihoidlik.

Araukaaria ümberistutamist võetakse ette harva, 2-3 aasta järel ja kevadeti. Istutusmullaks sobib happeline ja huumusrikas muld. Istutatakse samale sugavusele, kui taim enne kasvas. Vale istutussügavus võib saada taimele hukatuslikuks.

Mõnel väga tundlikul inimesel võivad araukaaria lehed kokkupuutes nahaga kutsuda esile tugevat allergilist reaktsiooni.

Kui täidetakse nõudeid kasvutingimuste suhtes, saab araukaariast ilus ja efektne taim aastateks.

Loodan, et saite taas midagi uut ja huvitavat teada.