| Blogi postitused
Pildil suureõieline keskpäevalill

Kaunis ja veel kaunim on see lillemaailm, igale ühele leiab lille!

 Kuulub üheaastaste sukulentsete rohttaimede perekonda kivileheliste (Aizoaceae) sugukonnast, milles on umbes 10 liiki erinevaid madalakasvulisi taimi. Nad on looduslikult levinud peamiselt Lõuna–Aafrikas (Kapimaal). Paljudes värvitoonides keskpäevalille tugevaläikelised õied avanevad keskpäeval. Eestis kasvatatakse ilutaimena suureõielist keskpäevalille.

Kaunis ja väga õrn mitmeaastane taim kivileheliste sugukonnast, mida kasvatatakse avamaal üheaastasena. Laiuv puhmik on kuni 15 cm kõrge, kaetud kahvatu-roheliste pisikeste ovaalsete lehtedega. Õitsema hakkab juuni lõpus ja see kestab külmadeni. Õied on 3-4 cm läbimõõdus, erinevates toonides, peenikeste kroonlehtedega ja on koondunud 3-5 kaupa õisikusse. Kõik taime osad on kaetud näärmekarvadega, mis on kui läikivad kristalsed piisakesed. On sooja- ja valgusenõudlik. Kasvab hästi kergel ja liivasel pinnal, kus ei ole seisvat vett. Kergesti seemnest paljundatav.
Istikute saamiseks külvatakse seemned aprillis, edaspidi taimed pikeeritakse. Avamaale istutatakse juunis, vahekaugus taimedel 15 cm. Talveks võib taimed viia kas tuppa või talveaeda ja kasvatada edasi toataimena.
Kristall-lõunalill sobib hästi vaipistutuseks, kivide vahele ja madalasse äärisesse.

Doroteanthus bellidiformis – keskpäevalill sai nime botaaniku G. Shvantesi ema – Dorotei järgi.
Kreeka keeles tähendab “anthos” lille – Dorotei lille.
Haruline, maad ligi kasvav, üheaastane taim kasvab kuni 10 cm kõrguseks. Lehed on munajad, 7,5 cm pikkusega, sukulentsed. Õisi on taimel rohkesti, 3-4 cm diameetriga, pikkadel õiekandjatel. Kroonlehed on kas punased, roosad, kollased, oranþid või tumepunased. Pilves ilmaga on õied kinni, aga sooja ilmaga tärkab ta särava, erksavärvilise vaibana. Avatud, liivasel pinnal võib ta vabalt pretendeerida kõige erksama üheaastase lille kohale. 1,0 g seemnetest saab 3000 taime. Seemneid võib säilitada ca 1-2 aastat.

Kauneid õisi jätkub igasse aastaaega, millised teil hetkel aeda kaunsitavad!