| Blogi postitused

Imekaunis on see õis, ei oskagi kohe midagi öelda, saame antud taimega lähemalt tuttavaks!

Lootos (Nelumbo) on taimede perekond lootoseliste sugukonnast.

Perekonnas on kaks liiki: ameerika lootos ehk kollane lootos ning india lootos, mis on India ja Vietnami rahvuslill.

Lootos näeb üsna vesiroosi moodi välja, ent nad ei ole lähedalt sugulased: nad kuuluvad samasse klassi, aga erinevatesse sugukondadesse. Kõige lihtsam on neid eristada lehtede või vilja järgi

Vana-Egiptuses peeti lootose pühaks lilleks, ülestõusmise sümboliks. Teda kummardati ja kasutati matuserituaalides. See on suuresti tingitud lootose suutlikkusest paljude aastate põua ajal ellu jääda ja õitsema hakata, ainult muld saab uuesti märjaks.

Vanakreeka mütoloogias elasid Liibüas Suure ja Väikese Syrdi rannikul lotofaagid (tõlkes ‘lootoseõgijad’). Kes oli sealseid lootosi söönud, ei tahtnud enam iial sellelt maalt lahkuda.

Nefertem (oli kas Ptahi ja Sehmeti või Ptahi ja Basti poeg). Teda on joonistatud kui suletuttidega kroonitud meest, kes mõnikord seisab ka lõvi seljas. Mõnedel maalidel on tal lõvi pea ning muumia keha. Varastel aegadel sümboliseeris teda lootoseõis, ta oli hea lõhna ehkaroomi jumal (nagu öeldakse Püramiiditekstis, “ta on lootoseõis Ra nina juures”).

Lilleke, mis leiti Egiptuse püramiididest ja Tutanhamoni hauakambrist 1922. aastal, oli samuti lootos. Enam on see tuntud Niiluse liiliana. Tegelikult on see sinine vesiroos (Nymphaea caerulea), mitte lootos. Väidetakse, et sinine Niiluse lilleke sisaldab uimastit apomorfiini, millel on psühhoaktiivne toime.

Veetaimede perekond lootoseliste sugukonnast. Lootostel on tugev risoom, üle veepinna ulatuvad suured kilpjad lehed ja suured (kuni 35 cm läbimõõduga) õied. Troopilisest ja lähistroopilisest Aasiast ja Kirde-Austraaliast pärineb punakate kuni valkjate õitega, söödava risoomi ja pähklitaoliste seemnetega india lootos, mille kaspia teisend kasvab Volga suudmes, Taga-Kaukaasia idaosas ja Kaug-Idas. Väävelkollaste õitega kollane lootos pärineb Põhja-Ameerika idaosast. Lootost on iidsetest aegadest kasvatatud püha taimena templiaedades.

Huvitav on lugeda mõne taime pikka ajalugu, kaunis on see taim kindlasti ja oma suurepäraste omadustega!