| Blogi postitused
Pildil aedruut

On ikka ühel nimel mitu tähendust teame matemaatikast, aga et ka taimemaailmas, eks see elu ongi suur õppimine…

Ruut (Ruta) on ruudiliste sugukonda kuuluv perekond. Perekonda kuulub 8–40 tugeva lõhnaga igihaljast taimeliiki. Ruudi perekonna liikide looduslikuks levilaks on Vahemere maad, Makaroneesia ja Edela-Aasia.

Tuntuim liik on meie aedadeski kasvatatav aedruut. Aedruut (Ruta graveolens) on ruudiliste sugukonda ruudi perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim. Peamiselt on see taim levinud Lõuna-Euroopas ja Eestis kasvatatakse aedades ravi- ja maitsetaimena. Aedruudile on omane sinakashall toon. Taime vars on harunenud ja 20–50 cm kõrge. Lehed on rootsulised, väljaarvatud kõige ülemised, mis on rootsuta. Aedruudi õied on kollakasrohelised ja taimed õitsevad juunis–juulis. Kogu taimel on õlinäärmed. Aedruudi viljaks on paljuseemneline kupar.

Kasutamine:

Aedruut sisaldab eeterlikke õlisid, flavonoid rutiini, furokumariini, vaha, parkaineid, mõruaineid, C-vitamiini ja P-vitamiini. Taimel on põletiku-, krambi- ja nugilistevastane, antibakteriaalne, fungitsiidne, rahustav, üldtugevdav, toniseeriv, mürke neutraliseeriv, valuvaigistav ja haavu parandav toime.

Peamiselt tarvitatakse seda teena ja tinktuurina. Kuna taim on mürgine, peab selle tarvitamisega väga ettevaatlik olema.

Kasutatakse seda ka vähesel määral maitsetaimena. Näiteks sobib see salati-, tomati-, muna-, kohupiima- ja juustutoitudele aga ka võileivale, lamba- ja ulukilihale.

Aedruut on Leedu rahvuslill.

 Tuntuim sort on ‘Jackman’s Blue’, mis erineb liigist intensiivsema sinaka värvusega ja madalama, kuni 60 cm, kompaktsema kasvuga.

Kasvuks eelistab keskmise viljakusega lubjarohket, aluselist kuni neutraalset vett hästi läbilaskvat pinnast ja päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Paljundatakse seemnetega ja vanade puhmaste jaotamise teel kevadel. Seemned idanevad 14-21 päeva. Soovitav on noored taimed katmikalal ette kasvatada ja alles augustis kasvukohale istutada. Soovitav on taimi iga 4-5 aasta järel ümber istutada ja vajadusel puhmaid jagada, noorendada. Lumevaesel talvel  on soovitav katta.

Katsetage aga uusi taimi, erinevus ongi erilisus!